OpenAI wprowadziło na rynek ChatGPT Agent. Nie jest to nowy model językowy, ale rozszerzenie możliwości istniejących modeli, takich jak GPT-4o, które pozwala ChatGPT na autonomiczne wykonywanie złożonych zadań w imieniu użytkownika. ChatGPT Agent działa na własnym, wirtualnym komputerze, co umożliwia mu nie tylko przetwarzanie informacji, ale również podejmowanie konkretnych działań. Premiera odbyła się 17 lipca 2025 roku.

Czym jest Agent ChatGPT?

ChatGPT Agent to system, który łączy zdolność rozumowania z działaniem, proaktywnie wykonując zadania od początku do końca. Integruje on w sobie wcześniejsze funkcje, takie jak Operator, który potrafi wchodzić w interakcje ze stronami internetowymi, oraz Deep Research, służący do syntezy informacji z wielu źródeł.

Co ważne, mimo że Agent potrafi działać samodzielnie, to cały czas jego funkcjonowanie jest pod pełną kontrolą użytkownika. Przed podjęciem kluczowych decyzji (np. zalogowanie się, dokonanie zakupu etc.) prosi on o zgodę, a użytkownik ma możliwość wstrzymania zadania lub przejęcia nad nim kontroli w dowolnym momencie.

ChatGPT agent

Najważniejsze funkcje i możliwości Agenta ChatGPT

ChatGPT Agent został wyposażony w szereg narzędzi, które pozwalają mu na wykonywanie skomplikowanych poleceń.

Interakcja z internetem

Agent potrafi samodzielnie przeglądać internet, klikać w linki i przyciski oraz filtrować informacje, naśladując ludzkie zachowanie w sieci.

Wypełnianie formularzy online

Agent może automatycznie uzupełniać i przesyłać formularze na stronach internetowych, co oszczędza czas przy powtarzalnych czynnościach.

Realizacja wieloetapowych zadań

Agent potrafi samodzielnie przeprowadzać skomplikowane procesy od początku do końca. Przykłady to analiza konkurencji i stworzenie na jej podstawie prezentacji, zaplanowanie posiłku wraz z zakupem składników online, czy też przeglądanie kalendarza w celu przygotowania podsumowania spotkań w kontekście najnowszych wydarzeń.

Tworzenie i edycja plików

Agent może generować edytowalne dokumenty, takie jak prezentacje w programie PowerPoint czy arkusze kalkulacyjne w programie Excel.

Planowanie zadań cyklicznych

Użytkownicy mogą zaplanować automatyczne powtarzanie zadań, na przykład generowanie cotygodniowych raportów.

Integracja z aplikacjami

Dzięki „konektorom” agent może łączyć się z zewnętrznymi aplikacjami, takimi jak Gmail, Google Drive czy kalendarz, aby pobierać informacje i wykonywać zadania. Po uzyskaniu zgody użytkownika może uzyskiwać dostęp do e-maili, plików i kalendarza, aby spersonalizować swoje działania.

Może np. sprawdzić nasz kalendarz i pocztę i na tej podstawie przygotować podsumowanie korespondencji i ustaleń przed najbliższym spotkaniem biznesowym.

Uruchamianie kodu i zadania techniczne

Agent ma dostęp do wbudowanego terminala i środowiska do wykonywania kodu, co pozwala mu na realizację bardziej zaawansowanych zadań technicznych bez konieczności opuszczania interfejsu ChatGPT.

Analiza danych i tworzenie raportów

ChatGPT Agent potrafi analizować dane z różnych źródeł, w tym z załączonych plików, takich jak arkusze kalkulacyjne, a następnie tworzyć na ich podstawie edytowalne prezentacje, raporty czy podsumowania. Może np. przeanalizować nasz plik z wydatkami i na tej podstawie przygotować wykres lub prezentację PowerPoincie.

Jak uruchomić Agenta ChatGPT?

To bardzo proste. Wystarczy w okienku czata kliknąć ikonkę Narzędzia, a następnie z rozwijanego menu wybrać opcję „Tryb agenta”.

Dostępność i cena

ChatGPT Agent nie jest dostępny dla użytkowników darmowego planu. Został udostępniony w ramach płatnych subskrypcji Pro, Plus i Team. Posiadacze abonamentu Pro mogą wysłać 400 zapytań miesięcznie, a w subskrypcji Plus i Team – 40 zapytań miesięcznie.

W pakietach Enterprise i Education dostęp do Agenta będzie wprowadzony w najbliższych tygodniach.