
Raz na jakiś czas do każdego z nas dzwoni nieznany numer. Niektórzy w takiej sytuacji automatycznie odrzucają połączenie. Inni, z uwagi na charakter pracy czy zwykłą ciekawość, odbierają telefon. Choć czasem zdarza się, że z niezapisanego numeru dzwoni ktoś, kto rzeczywiście ma nam do przekazania coś ważnego, znacznie częściej chodzi o ofertę reklamową czy promocyjną. Czym jest spam telefoniczny i jak się przed nim chronić?
Najnowsze wiadomości
- Jak zaplanować wyłączenie komputera? Instrukcja dla systemów Windows, macOS i Linux
- Podejrzenie spamu – co oznacza i jak zablokować numer telefonu?
- Antyplagiat online – jak działa? Najlepsze programy antyplagiatowe
- Antyplagiat online – jak działa? Najlepsze programy antyplagiatowe
- Jak przekierować połączenia w telefonie? Poradnik dla Android i iPhone
Podejrzenie spamu, czyli tak właściwie co to jest?
Spam to nic innego jak niechciane wiadomości rozpowszechniane masowo. Choć kiedyś zjawisko to dotyczyło przede wszystkim maili i SMS-ów, obecnie przybrało także formę przychodzących połączeń telefonicznych. Jak nietrudno się domyślić, w większości wypadków celem tego typu działań jest osiągnięcie korzyści majątkowych. Mimo iż tego rodzaju praktyki towarzyszą nam już od lat, niektórzy nadal nie wiedzą, co to jest spam w telefonie.
Brak wiedzy w tym temacie zwiększa ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa czy wyłudzenia danych, które zostaną wykorzystane w niewłaściwy sposób.
Na szczęście wiele smartfonów ma już wbudowaną funkcję, która wykrywa spam telefoniczny i przed nim ostrzega. Kiedy występuje podejrzenie spamu, telefon wyświetla na ekranie specjalną informację. Oznacza to, że dany numer został już wcześniej zgłoszony przez innych użytkowników jako niechciany.
Jeśli korzystasz z aplikacji Telefon Google, podczas przychodzącego połączenia oraz w historii połączeń przy takim numerze wyświetla się czerwony napis „Podejrzenie spamu”. Ten prosty filtr antyspamowy pozwoli ci ustrzec się natrętnych telefonów od telemarketerów lub oszustów żerujących na ludzkiej naiwności. Warto wiedzieć, że spam może prowadzić do cyberataków, na przykład phisingu. To tylko jedna z wielu szkodliwych praktyk internetowych.
Czytaj też:

Co to jest phishing? Jak go rozpoznać i jak się chronić przed wyłudzeniem danych?
Jak sprawdzić, czy dzwoniący numer to spam?
Czasami sytuacja nie jest oczywista. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed niechcianymi połączeniami, warto skorzystać z zaawansowanych ustawień w telefonie lub zainstalować aplikację chroniącą przed spamem. Twój smartfon może pokazywać informacje ID, które pozwolą ci zidentyfikować dany numer spamu. Co to jest ID w wypadku nieznanych połączeń?

Może chodzić o nazwę firmy czy nazwisko osoby powiązanej z numerem niezapisanym w twoich kontaktach. Mając takie dane, możesz zadecydować, czy odebrać połączenie, czy też zablokować numer. W większości nowych smartfonów z Androidem w Ustawieniach można zaznaczyć takie opcje, jak „Pokazuj identyfikatory połączeń i spamu” oraz „Filtruj połączenia określone jako spam”. Podobne możliwości mają telefony Apple. Niektóre bezpłatne programy do blokowania spamu telefonicznego automatycznie weryfikują przychodzące połączenia. Te numery, które wielokrotnie były zgłaszane jako podejrzenie spamu, są natychmiastowo blokowane.
Jest jeszcze jedna metoda na to, jak sprawdzić spam w telefonie. Jeśli nie odebrałeś połączenia i zastanawiasz się, kto dzwonił do ciebie z obcego numeru, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej. Istnieje kilkadziesiąt serwisów, na których internauci dzielą się informacjami o numerach telefonów, w tym należących do telemarketerów i innych spamerów. Możesz sam zgłosić dany numer jako niepożądany i ostrzec innych przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Jakie to strony? Sprawdzaj m.in. na:
Pisząc na tego typu forach, zawsze przestrzegaj netykiety. Internetowy savoir-vivre ma znaczenie niemal w każdej formie komunikacji w sieci.

Jakie są najgorsze zagrożenia związane ze spamem?
Spam telefoniczny – tak samo jak mailowy czy SMS-owy – można podzielić na dwie grupy ze względu na jego potencjalne skutki.
- Najczęściej są to połączenia od natrętnych telemarketerów, którzy promują określone przedmioty lub usługi. Takie rozmowy raczej nie są niebezpieczne, jednak zabierają czas i bywają irytujące. Zdarza się, że spamer zaprasza na pokaz sprzedawanych produktów, których jakość pozostawia wiele do życzenia, a cena jest mocno wygórowana. Czasem podczas rozmowy odbiorca jest zachęcany do zapisania się na listę subskrybentów czy do newslettera poprzez wysłanie wiadomości SMS. W takim wypadku naraża się na niepotrzebne koszty.
- Druga grupa spamu jest znacznie bardziej niebezpieczna. W najgorszych wypadkach może dojść do przestępstwa, gdy obca osoba prosi o poufne informacje, takie jak imię i nazwisko rozmówcy, adres zamieszkania, numer i PIN karty kredytowej czy login i hasło do systemu bankowości internetowej. Nieraz spamerzy podszywają się pod pracownika banku czy policjanta, dzwoniąc na różne numery w całym kraju. Ofiarami wyłudzenia danych często padają osoby w starszym wieku, które nie są wyczulone na zagrożenia związane z oszustwami telefonicznymi.
Sprawdź również:

Czym jest spoofing? Jak go rozpoznać i się przed nim bronić?
Spam telefoniczny – jak poradzić sobie z niechcianymi telefonami?
Na stronach www stosowane są specjalne zabezpieczenia przed botami i spamem. Choć spam telefoniczny jest na ogół mniej groźny, również możesz i powinieneś się przed nim chronić. Być może zastanawiasz się: „Dzwoni do mnie podejrzenie spamu – co mam zrobić?”. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście odrzucenie połączenia. Najlepiej od razu dodać numer do blokowanych, by sytuacja się nie powtórzyła. Możesz zrobić to kilkoma kliknięciami w swoim smartfonie. W historii połączeń rozwiń dodatkowe informacje przy numerze, który cię nęka. Wybierz opcję „Blokada telefonu” lub „Czarna lista”. Zablokowany numer nie będzie mógł do ciebie dzwonić ani pisać wiadomości tekstowych.
Czasem spamerzy wykonują połączenia z numerów zastrzeżonych. W takim wypadku dodanie numeru do czarnej listy może okazać się nieskuteczne. Co zrobić w takiej sytuacji? Skontaktuj się z operatorem, by włączyć blokadę numerów zastrzeżonych. Taką opcję można zazwyczaj aktywować na portalu abonenckim. Po uruchomieniu blokady twój telefon nie będzie odbierał połączeń od osób, które ukrywają swój numer.