
Kiedy powstał pierwszy komputer? Jak się nazywał i komu zawdzięczamy ten wynalazek? ENIAC – to właśnie maszyna, która zapoczątkowała technologiczną rewolucję. Dziś przecież komputery są nieodłącznym elementem naszego życia. Służą nam do pracy, nauki i rozrywki, a wielu z nas nie wyobraża już sobie życia bez komputera. Choć ENIAC zupełnie nie przypominał dzisiejszych komputerów, to właśnie jemu zawdzięczamy rozwój, którego efektem są najnowocześniejsze i najwydajniejsze komputery, laptopy i notebooki.
Najnowsze wiadomości
- Co to jest LTE i jak działa? Od czego zależy prędkość internetu LTE?
- Karta pamięci do telefonu – jak otworzyć z niej pliki i ustawić jako domyślną pamięć?
- Darmowe i płatne programy do rysowania na komputerze – dla amatorów i profesjonalistów
- TIDAL – co to jest? Ceny, pakiety i jakość muzyki
- Najlepsze filmy z Leonardo DiCaprio – TOP 15
Pierwszy komputer na świecie – ENIAC
Powszechnie za pierwszy komputer na świecie przyjęto maszynę ENIAC ((Electronic Numerical Integrator And Computer). Została ona zaprezentowana publicznie 14 lutego 1946 roku, choć prace nad jej budową rozpoczęły się cztery lata wcześniej. ENIAC konstruowany był przez naukowców z Universitu w Pensylwanii – J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego.
Jak nietrudno się domyślić, to urządzenie znacznie różniło się od współczesnych komputerów. Ba! Wcale nie przypominało nawet dzisiejszych pecetów. ENIAC był ogromną i – na tamte czasy – niezwykle skomplikowaną maszyną, mającą powierzchnię ponad 160 metrów kwadratowych i ważącą 27 ton! Ponadto komputer ENIAC posiadał aż 17,5 tys. lamp elektronowych, a uruchomiony wydawał ogromny huk. Produkcja ENIACa pochłonęła ponad 6 mln dolarów.

Pierwszy komputer na świecie – jakie miał możliwości?
Wiemy już, że ENIAC zajmował ogromną powierzchnię i pracował niezwykle głośno. A co potrafił pierwszy komputer na świecie? Jak wyglądała jego obsługa? ENIAC pracował z taktowaniem 0,1 MHz. Dziś może wydawać się to banalne, ponieważ obecne procesory wielordzeniowe mogą osiągać taktowanie rzędu nawet kilkunastu tysięcy MHz.
Za moc obliczeniową odpowiadało ponad 70 tysięcy rezystorów, 10 tysięcy kondensatorów, 1500 przekaźników, 6 tysięcy ręcznych przełączników oraz 5 mln połączeń lutowanych. Do sprawnego funkcjonowania pierwszego komputera potrzebny był sztab ludzi, co było spowodowane głównie ogromnymi rozmiarami komputera. Ponadto, ENIAC- w przeciwieństwie do późniejszych komputerów – był wyposażony w arytmetykę dziesiętną, nie miał pamięci operacyjnej i początkowo programowany był przez przełączanie wtyków kablowych.

Pierwszy komputer na świecie – do czego służył ENIAC?
ENIAC wykonywał operacje arytmetyczne ok. 1000 razy szybciej niż wcześniej konstruowane elektromechaniczne maszyny cyfrowe. Wykorzystywano go głównie do obliczania tablic balistycznych w Ballistic Research Laboratory w Aberdeen podczas II wojny światowej. Oprócz tego używano go do obliczeń związanych z wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody czy projektowaniem tuneli aerodynamicznych. ENIAC używany był do 1955 roku, a jego części są przechowywane w Smithsonian Institution w Waszyngtonie.

Pierwszy komputer na świcie – nie tylko ENIAC?
Co ciekawe, choć za pierwszy komputer na świecie uznaje się ENIAC, to na przełomie lat 30. i 40. XX wieku, nad budową komputera pracowano również w Wielkiej Brytanii, a także w Niemczech. Zanim stworzony został ENIAC, w 1939 roku zbudowano Atanasoff-Berry Computer (ABC), czyli pierwszy pierwowzór komputera. Można byłoby więc uznać, że to właśnie ABC był pierwszym na świecie desktopem, jednak z technicznego punktu widzenia nie był on pełnoprawnym komputerem.
Również Maszyna Zusego mogłaby zyskać miano pierwszego komputera. Otóż pierwsze eksperymentalne konstrukcje tego niemieckiego wynalazku powstawały już w latach 1939-1941. Maszyna ta była wykorzystywana m.in. do projektowania geometrii skrzydeł samolotów niemieckich w czasie II wojny światowej.