
Naziemna telewizja cyfrowa oferuje pokaźną listę kanałów. Możemy oglądać programy edukacyjne, rozrywkowe czy informacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce działają cztery bezpłatne ogólnodostępne multipleksy, jeden nadający programy kodowane Polsatu (pakiet Sport i Informacje w ramach Polsat Box), a także multipleksy lokalne, do których dostęp mają widzowie z danego regionu.
Najnowsze wiadomości
- Najlepsze programy do nagrywania dźwięku z komputera. Ranking TOP 5
- Apple Music czy Spotify? Porównanie oferty, jakości i ceny
- Dobre polskie seriale do obejrzenia na Netflixie. TOP 15
- Apple TV+ – ile kosztuje abonament w 2025? Co warto obejrzeć?
- Platformy i aplikacje do inwestowania – którą wybrać?
Jakie kanały DVB-T2 są dostępne w 2025 roku?
Lista darmowych kanałów wygląda następująco:
- MUX 1 (Multipleks 1) – Stopklatka, Eska TV, TTV, Polo TV, TV Trwam, Fokus TV, Antena HD, Wydarzenia 24.
- MUX 2 (Multipleks 2) – Polsat, TVN, TV4, TV6, Puls, Puls 2, TVN 7, Super Polsat.
- MUX 3 (Multipleks 3) – TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP 3, TVP Sport HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC.
W ramach telewizji hybrydowej HbbTV po podłączeniu telewizora do internetu można dodatkowo oglądać: TVP World, TVP Kultura 2, TVP ABC 2, TVP Historia 2 oraz TVP GO. - MUX 6 (Multipleks 6) – TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Kobieta, Alfa TVP, TVP World, Biełsat TV.
Ogólnopolski multipleks 8 wciąż nadaje w dotychczasowym standardzie DVB-T:
- MUX 8 (Multipleks 8) – Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, Republika, wPolsce24, ViDoc TV.
Programy telewizji hybrydowej HbbTV: Legia TV, CDA Premium, UA Perszyj, EmiRadio, EmiTV, Sklep Kapitan.pl, EWTN GO.
Oprócz tego dostępny jest jeszcze multipleks 4 (MUX 4). Nadawane na nim były programy kodowane w ramach usługi Polsatu – TV Mobilna. 27 czerwca 2022 roku usługa została wygaszona, ale po jakimś czasie powróciła w formie płatnego (dostępnego w ofercie Polsatu) pakietu naziemnego „Sport i Informacje”:
- MUX 4 (Multipleks 4) – Polsat Sport, Polsat Sport 2, Polsat News, Polsat News Polityka, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, TVN24, TVN Turbo, TVN Style oraz wybrane stacje radiowe.
Oferta Polsatu obejmuje również pozostałe bezpłatne kanały naziemne np. Polsat, TVN, TVP 1 i TVP 2 i inne.
Multipleksy lokalne
Lokalne multipleksy, jak sama nazwa wskazuje, oferują programy ale również ogólnopolskie kanały.
- MUX L1 (województwo dolnośląskie) – TVC, Echo24 HD, Stars.TV, Xtreme TV, TV Republika, TV Okazje, Power TV HD, Nuta.TV, Nuta Gold, Home TV, TOP Kids Jr (Junior Music), Filmax, TV Dami/TV Bolesławiec, TVT Zgorzelec, Filmax, wPolsce24.pl.
- MUX L2 (województwo śląskie) – TVN HD, TVN 7 HD, TVT, Nowa TV HD, Stars.TV, TV Okazje, TV Republika, TV Republika Plus.
- MUX L3 (łódzkie, śląskie) – Filmax, TVC, Stars.TV, Home TV, TV Republika, TVS, Junior Channel, Szlagier TV, TVC Super, Pogoda TV, TV Okazje.
- MUX L4 (dolnośląskie) – Polsat HD, TVN HD, TVC HD, Echo24 HD, Home TV, Stars.TV, Xtreme TV, TV Okazje, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Top Kids Jr (Junior Music), Filmax, TV Puls, Puls 2.
- MUX L7 (dolnośląskie) – TV Regionalna Lubin, TV Okazje, Nowa TV HD, Polsat HD.
- LRT (Suwałki) – LRT Lituanica.
Zmiany w odbieraniu TVP w naziemnej telewizji cyfrowej
Naziemna telewizja cyfrowa wymusiła pewne zmiany dotyczące oglądających kanały Telewizji Polskiej. W nocy 14 na 15 grudnia (województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląski) oraz 18 na 19 grudnia 2023 (województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie) nastąpiła zmiana standardu odbierania kanałów TVP, w tym TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info, które przeszły z systemu nadawania DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC.
Do ich oglądania jest potrzebny telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T2 lub podłączenie do starego telewizora zewnętrznego dekodera DVB-T2. Obecnie wszystkie nowe telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w tym standardzie.
Do 12 stycznia równolegle nadawany był sygnał TVP1, TVP 2, TVP Info, TVP ABC i TVP Kultura na MUX-3 i MUX-6.
Nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej
Na razie nie ma potwierdzonych informacji dotyczących nowych kanałów ogólnopolskich, które miałyby trafić telewizji naziemnej. Nowości są natomiast możliwe w lokalnych multipleksach. Wśród zapowiadanych nowych kanałów jest EWTN Polska, który dostępny jest w ramach HbbTV.
Na MUX-8 trafił z kolei kanał CTV9, który zmienił nazwę na ViDoc TV i jest programem filmowo-dokumentalnym.

Przeczytaj również:

Abonament RTV 2025. Ile kosztuje? Kto nie musi płacić abonamentu?

Jak przestać płacić abonament RTV? Wyrejestrowanie telewizora i radia – instrukcja
Czym jest telewizja naziemna?
Naziemna telewizja cyfrowa oferuje ogromną liczbę dostępnych kanałów. Możemy oglądać programy edukacyjne, rozrywkowe czy informacyjne – każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce działają cztery ogólnodostępne multipleksy, jeden nadający programy kodowane Cyfrowego Polsatu (TV Mobilna) i multipleksy lokalne, do których dostęp mają widzowie z danego regionu.
Dzięki temu uzyskamy takie korzyści, jak dostęp do zdecydowanie większej liczby kanałów. Poprawiła się również jakość dźwięku i obrazu. Nie występuje efekt śnieżenia czy odbić, które tak często pojawiały się w przypadku telewizji analogowej, a także możemy odbierać dźwięk wielokanałowy (Dolby Digital).
I na tym nie koniec, bo wraz z wejściem w życie standardu DVB-T, zyskaliśmy dostęp do kilku dodatkowych funkcji.
- EPG, czyli elektroniczny przewodnik po kanałach, który całkowicie wyeliminował konieczność korzystania z papierowych programów telewizyjnych.
- PVR, który daje możliwość nagrywania programów telewizyjnych czy zatrzymania na chwilę aktualnie oglądanego kanału (do tego potrzebujemy jednak odpowiedniego tunera).
- VOD (filmy na życzenie), które zapewniają dostęp do wirtualnej wypożyczalni filmów i programów telewizyjnych.
Jak odbierać TV naziemną? Co jest potrzebne?
W zasadzie dzisiaj praktycznie każdy widz już korzysta z telewizji naziemnej. Jeśli jednak chcesz się dowiedzieć, jak odbierać sygnał cyfrowy, to rozwiązania tak naprawdę są dwa: telewizor z wbudowany tunerem DVB-T albo zewnętrzny dekoder.
Pierwsza opcja jest wygodna – nie potrzeba dodatkowych urządzeń, aby oglądać telewizję. Większość telewizorów, nawet tych sprzed kilku lat, ma wbudowany tuner DVB-T2. Jeśli jeszcze nie korzystasz z telewizji naziemnej i chcesz zacząć, upewnij się, że możesz podłączyć antenę bezpośrednio do tunera. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w specyfikacji swojego urządzenia.
Użytkownicy telewizorów bez tunera muszą zaopatrzyć się w zewnętrzny dekoder, który umożliwi im odbiór sygnału cyfrowego. Koszt urządzenia jest różny. Można znaleźć modele za nieco ponad 100 zł i bardzo drogie urządzenie, których cena sięga do kilkuset złotych.
Tuner DVB-T jest dodatkowym kosztem, ale zwykle też oferuje więcej funkcji niż odbiornik wbudowany w telewizorze. Na przykład odtwarzanie filmów z USB czy nagrywanie programów.
Wraz z wejściem nowego standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC zmieniły się i urządzenia do odbioru telewizji naziemnej.
To oznacza, że wszyscy, którzy nie mają telewizora z wbudowanym tunerem kompatybilnym z nowym standardem, będą musieli zainwestować w nowy dekoder… albo nowy telewizor.

Zmiana DVB-T na DVB-T2 – co to oznacza?
Standard DVB-T2 to jeszcze lepsza jakość dźwięku i obrazu. Dzięki temu standardowi wszystkie programy będą dostępne w jakości co najmniej HD, a możliwe jest transmitowanie programów telewizyjnych w rozdzielczości 4K Ultra HD. Dzięki DVB-T2 pojawi się również jeszcze więcej darmowych programów, gdyż na dostępnym paśmie będą lepiej wykorzystywane zasoby częstotliwości.
Na szczególną uwagę zasługuje telewizja hybrydowa, czyli HbbTV. Nie jest to nowość, bo pierwsze testy odbywały się w Polsce w 2021 roku, a jednak wciąż niewielu wie, co kryje się pod tym pojęciem. HbbTV łączy tradycyjny sygnał telewizyjny z danymi odbieranymi przez internet.
Działa to w ten sposób, że wraz z sygnałem z dekodera do telewizora dociera również informacja o dodatkowych treściach. Widz zobaczy je w formie wyskakującego w górnym rogu ekranu, a po kliknięciu – zyska dostęp do rozszerzonych informacji. Mogą to być dodatkowe dane o aktorach, którzy grają w oglądanym filmie czy skład drużyn piłkarskich – oczywiście, to tylko przykłady.
Przeczytaj również:

Jak oglądać telewizję bez anteny?
Teoretycznie telewizja naziemna bez anteny nie ma prawa funkcjonować. Musimy podpiąć ją bezpośrednio do telewizora (jeśli mamy wbudowany tuner DVB-T) albo do zewnętrznego dekodera DVB