Aplikacje do formatowania dysku przydają się, gdy chcemy całkowicie pozbyć się danych zapisanych na dysku. Z ich pomocą możemy wyczyścić, zarówno dyski twarde HDD, jak i szybkie dyski SSD oraz urządzenia przenośne, np. dyski Flash. Jaki program do formatowania dysków wybrać i o czym pamiętać przed rozpoczęciem takiej operacji? Odpowiadamy na te pytania.

Najnowsze wiadomości

AOMEI Partition Assistant – kompleksowe zarządzanie dyskami

AOMEI Partition Assistant - program do zarządzania dyskami

Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie “jaki program do formatowania dysku SSD wybrać”, to warto zainteresować się oprogramowaniem AOMEI Partition Assistant..

To narzędzie do kompleksowego zarządzania dyskami z interfejsem SSD, SSHD, IDE, SATA, eSATA, SCSI, Firewire oraz USB, pamięci flash i dysków zewnętrznych. Obsługuje systemy plików  FAT12, FAT16, FAT32, NTFS, EXT2/EXT3/EXT4, exFAT/ReFS. Pozwoli na wszelkiego rodzaju działania na partycjach, m.in. ukrywanie woluminów, konwertowanie partycji systemowych na logiczne, odzyskiwanie danych czy też wyszukiwanie błędów na dysku twardym.

Dzięki AOMEI Partition Assistant przeniesiesz system z dysku na dysk (np. z HDD na SSD), bez konieczności ponownej instalacji.

AOMEI Partition Assistant użyjesz w wersji darmowej do użytku domowego lub możesz wykupić profesjonalne wersje do użytku biznesowego

Acronis Disk Director – prosty program do formatowania

Acronis Disk Director - prosty program do formatowania

Acronis Disk Director było do niedawna jedną z lepszych aplikacji do formatowania dysku. Program do zarządzania dyskiem zasłynął na rynku dzięki łatwej obsłudze, a także licznym przydatnym funkcjom, takim jak np.: odzyskiwanie danych, przywracanie utraconych partycji czy wykrywanie błędów.

Niestety, wraz z rozwojem nowych systemów operacyjnych ze wbudowanymi programami do formatowania dysków, spadł popyt na to narzędzie i firma odpowiedzialna za stworzenie aplikacji podjęła decyzję o zakończeniu sprzedaży i wsparcia.

Firma Acronis pozostaje w kontakcie z obecnymi użytkownikami Acronis Disk Director (oprogramowanie nadal działa, pomimo zakończenia jego sprzedaży). Przedsiębiorstwo skupia się obecnie na rozwijaniu innych flagowych produktów Acronis, takich jak np. Acronis True Image – program do tworzenia kopii zapasowych, ochrony antywirusowej i ochrony przed oprogramowaniem ransomware dla użytkowników domowych.

EaseUS Partition Master – program do formatowania dysku twardego po polsku

EaseUS Partion Master - program do formatowania dysku po polsku

EaseUS Partition Master to wygodny i prosty w obsłudze program do formatowania dysku w polskiej wersji językowej. Obsługuje systemy plików NTFS, FAT16, FAT32, EXT2, EXT3 i EXT4, wszystkie systemy operacyjne i serwery Windows.

Poza formatem, umożliwia on także zarządzanie dyskiem twardym, w tym tworzenie partycji, jej rozszerzanie, zmniejszanie czy też kopiowanie na inny nośnik. Aplikacja do formatowania dysku jest dostępna w darmowej wersji dla użytkowników domowych oraz w edycji płatnej, z zaawansowanymi funkcjami, takimi jak np. migracja systemu operacyjnego na dysk SSD.

Macrorit Partition Expert – darmowy program do formatowania dysku

darmowy program do formatowania dysku

Macrorit Partition Expert  to godny polecenia, darmowy program do formatowania dysku. Poza formatowaniem, aplikacja jest znana także jako jedyne bezpłatne oprogramowanie do zarządzania partycjami dysków z zaawansowaną technologią ochrony przed wyłączeniem zasilania i odzyskiwaniem danych po awarii.

Macrorit Partition Expert obsługuje systemy operacyjne Windows 11, 10, 8, 7, Vista, XP, w wersji darmowej jest to program do formatowania dysków FAT32 o pojemności do 2 TB. Zaletą Macrorit Partition Expert jest jego łatwość obsługi oraz wersja przenośna programu (bez konieczności instalowania w systemie).

MiniTool Partition Wizard – bezpłatne narzędzie do formatowania dysku

Mini Tool Partition Wizard - bezpłatne narzędzie do formatowania

MiniTool Partition Wizard to darmowy menedżer partycji dla systemu Windows. Aplikacja do formatowania dysku nie tylko czyści, ale także pomaga w tworzeniu i usuwaniu partycji, mierzeniu wydajności dysków SSD oraz konwersji z FAT na NTFS.

MiniTool Partition Wizard jest łatwy w obsłudze i bardzo dobrze nadaje się jako program do formatowania dysków zewnętrznych. Możemy go użyć także do obsługi macierzy RAID, tworzenia kopii zapasowych czy też diagnostyki dysku. Dostępna jest wersja darmowa oraz wersja płatna, przeznaczona dla użytkowników biznesowych.

DiskGenius Free Edition – bezpłatny program do formatowania dysków twardych, dysków SSD, kart pamięci

DiskGenius Free Edition – bezpłatny program do formatowania dysków twardych, dysków SSD, kart pamięci

DiskGenius Free Edition to darmowy program do formatowania dysku dla użytkowników systemu Windows. Oprogramowanie oferuje bardzo rozbudowany zestaw opcji do zarządzania partycjami i odzyskiwania danych.

Z jego pomocą przeprowadzimy operacje, takie jak np. klonowanie dysków, partycjonowanie dysków czy też odzyskiwanie plików z uszkodzonych partycji.

Program do formatowania dysku SSD obsługuje różne formaty, poza SSD, możemy czyścić także dyski twarde, karty pamięci, dyski flash USB, a nawet dyski wirtualne. Dużym plusem jest możliwość pobrania wersji przenośnej, która nie wymaga instalowania.

HDD LLF (HDD LLF Low Level Format Tool) – najlepszy program do formatowania dysku niskopoziomowego

HDD LLF (HDD LLF Low Level Format Tool) - najlepszy program do formatowania dysku niskopoziomowego

HDD LLF (HDD LLF Low Level Format Tool) to najlepsza aplikacja do formatowania dysku twardego niskiego poziomu. Proces ten oznacza przygotowanie nośnika danych do pracy tak, aby był on gotowy do użytku zaraz po wyjęciu z opakowania. W dzisiejszych czasach proces ten jest przeprowadzany fabrycznie, przez producentów, a nie użytkownika.

Jeśli jednak dysponujemy starszym dyskiem twardym, który wykazuje problemy z wydajnością, możemy spróbować go odmłodzić poprzez formatowanie niskiego poziomu lub twz. zerowanie dysku. Miejmy wtedy na uwadze, że program do formatowania dysków HDD LLF ma nieco przestarzały i skomplikowany interfejs użytkownika – nie jest to narzędzie dla początkujących. Prędkość w wersji darmowej jest także ograniczona – wynosi do 180 GB na godzinę, czyli 50 MB/s.

Format dysku – co to jest i na czym polega?

Formatowanie dysku to sposób na jego całkowite wyczyszczenie z danych. Wyróżniamy szybkie formatowanie – usuwanie jedynie informacji o plikach (dane fizycznie mogą pozostać na dysku, ale stają się trudne do odzyskania) oraz pełne formatowanie – bardziej czasochłonne, skutkujące całkowitym usunięciem danych.

Formatowanie możesz przeprowadzić, aby poprawić sprawność działania urządzenia, przeinstalować system operacyjny, usunąć niepotrzebne pliki, przygotować komputer do sprzedaży lub usunąć złośliwe oprogramowanie.

Przed formatowaniem dysku zawsze wykonaj kopię bezpieczeństwa. Uchronisz się przed utratą dokumentów, zdjęć, filmów i innych ważnych lub poufnych danych. Zapisz je na zewnętrznym nośniku lub w chmurze.

format dysku

Jeżeli masz odrobinę wiedzy technicznej, możesz użyć do formatowania dysku twardego wbudowanych narzędzi Windows, takich jak:

  • Eksplorator plików – poza zarządzaniem danymi narzędzie umożliwia również proste formatowanie woluminów oraz konwertowanie pomiędzy popularnymi systemami plików, takimi jak NTFS i FAT32. Eksplorator plików ma intuicyjny i przyjazny interfejs, aby go uruchomić, wystarczy kliknąć ikonę Startu i wejść do sekcji Komputer/Ten komputer/Mój komputer. Następnie musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy w dysk, który chcemy sformatować i wskazać opcję Formatuj, jak na screenie poniżej;
  • Zarządzanie dyskami systemu Windows – to bardziej zaawansowane narzędzie wbudowane w system Windows. Można go używać do bardziej szczegółowych zadań, w tym np. formatowania, tworzenia partycji, zmiany litery dysków, konwertowania różnych typów dysków i zmiany rozmiaru partycji. Aby uruchomić ten wbudowany, darmowy program do formatowania dysku, musimy kliknąć ikonę Startu i wejść do sekcji Zarządzanie komputerem. Następnie trzeba kliknąć zakładkę Zarządzanie dyskami i z tego poziomu uruchomić proces formatowania;
  • Diskpart – narzędzie wiersza poleceń w systemie Windows jest przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Oferuje ono potężne możliwości zarządzania dyskami (w tym również rozwiązywania różnych problemów z dyskiem twardym). Diskpart obsługuje polecenia wpisywane w wierszu poleceń lub programie PowerShell. Aby skorzystać z tego wbudowanego, darmowego programu do formatowania dysku, musimy kliknąć ikonę Startu i w oknie wyszukiwania wpisać komendę “cmd”. Następne kroki to uruchomienie narzędzia diskpart, sprawdzenie listy dysków (włącznie z zewnętrznymi urządzeniami magazynującymi) oraz wybór dysku i partycji (jest to jest konieczne, aby można było przeprowadzić operację formatowania).

Warto wiedzieć: Na komputerach z MacOS do formatowania dysku twardego używa się aplikacji Odzyskiwanie i Narzędzia dyskowego. Na pasku bocznym w Narzędziu dyskowym należy zaznaczyć ten dysk, który chcemy sformatować i następnie trzeba kliknąć polecenie Wymaż. używasz Narzędzia dyskowego i polecenia Wymaż.

FAQ

Jaki program do formatowania jest najlepszy?

To, który program do formatowania dysków jest najlepszy, zależy od wiedzy technicznej, umiejętności i zamiarów użytkownika. Jeśli szukamy kompleksowego narzędzia do zarządzania dyskami, sięgnijmy po AOMEI Partition Assistant lub DiskGenius Free Edition. Natomiast jeśli zależy nam na prostym interfejsie, lepszym rozwiązaniem będzie aplikacja do formatowania dysku Acronis Disk Director, MiniTool Partition Wizard lub Macrorit Partition Expert. 

Jaki program do formatowania dysku SSD wybrać?

Najlepsze programy do formatowania dysku SSD to: DiskGenius Free Edition oraz AOMEI Partition Assistant. To rozbudowane narzędzia, które poza formatowaniem umożliwiają także przeprowadzenie innych operacji, takich jak np. klonowanie dysków, partycjonowanie dysków, konwertowanie partycji, ukrywanie woluminów czy też odzyskiwanie danych  z uszkodzonych partycji.

Jak zrobić pełne formatowanie dysku?

Aby przeprowadzić pełne formatowanie dysku, możemy użyć wbudowanych narzędzi systemu Windows lub dedykowanego programu do formatowania dysku. Wbudowane narzędzia Windows są bardzo proste w obsłudze, wystarczy je uruchomić, wskazać dysk i następnie zatwierdzić komendę Formatuj (lub o podobnej nazwie). Aplikacje do formatowania dysku są nieco trudniejsze w obsłudze, ale za to oferują więcej możliwości niż tylko czyszczenie dysku. Przed uruchomieniem formatowania pamiętajmy, aby wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych danych!

Jak zrobić format partycji?

Aby sformatować jedną wybraną partycję, musimy wydać takie polecenie na etapie uruchamiania operacji formatowania. Niezależnie od tego, czy korzystamy z programu do formatowania dysków czy też wbudowanej aplikacji do formatowania dysku systemu Windows, zawsze to użytkownik wskazuje, które partycje lub dyski mają zostać wyczyszczone.

Czy da się sformatować dysk przez BIOS?

Formatowanie dysku bezpośrednio przez BIOS nie jest możliwe – w BIOS można skonfigurować kolejność rozruchu, uruchomić system lub skorzystać z narzędzi zewnętrznych do formatowania dysku, np. nośnika rozruchowego z instalacją systemu Windows.