
Niekiedy niezbędne jest pozostawienie włączonego laptopa lub komputera przez pewien czas, przykładowo po rozpoczęciu pobierania sporych plików. Nie każdy ma wówczas czas, by siedzieć i obserwować cały proces. W takiej sytuacji, i nie tylko, przyda się automatyczne wyłączenie komputera. Jakie sposoby są najlepsze i co warto o nich wiedzieć? Sprawdź krok po kroku jak zaplanować wyłączenie komputera.
Najnowsze wiadomości
- Jak zaplanować wyłączenie komputera? Instrukcja dla systemów Windows, macOS i Linux
- Podejrzenie spamu – co oznacza i jak zablokować numer telefonu?
- Antyplagiat online – jak działa? Najlepsze programy antyplagiatowe
- Antyplagiat online – jak działa? Najlepsze programy antyplagiatowe
- Jak przekierować połączenia w telefonie? Poradnik dla Android i iPhone
Kiedy warto skorzystać z automatycznego wyłączania PC?
Wyłączenie komputera po czasie zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Ma to duże znaczenie, gdy musisz wyjść z domu, a Twój sprzęt nie zakończył jeszcze pracy. W przypadku laptopów dodatkowym problemem staje się ich rozładowanie, dlatego też automatyczne wyłączanie komputera sprawdzi się u osób, które często podróżują między biurem a domem.
Funkcja ta przyda się także w firmie. Wyłączanie komputera po czasie może motywować pracowników do wyrabiania się ze swoimi obowiązkami w godzinach pracy. W innym wypadku mogą spędzać nadgodziny w biurze, co utrudnia pracę sprzątaczek lub firm ochroniarskich. Dodatkowo, jeśli w firmie jest kilkadziesiąt urządzeń, które pozostają cały czas włączone, w skali roku powoduje to wysokie koszty, które łatwo można zniwelować, stosując auto wyłączanie komputera.
Jak zaplanować automatyczne wyłączanie komputera?
Jeśli zastanawiasz się, jak wyłączyć komputer po czasie, podpowiadamy, że istnieje kilka sposobów. W przypadku systemów Windows warto zwrócić uwagę na trzy: zamknięcie za pomocą wiersza polecenia, skrótu na pulpicie oraz skorzystanie z profesjonalnej aplikacji.
Komenda na wyłączenie PC – zamknięcie za pomocą wiersza polecenia
Najprostszym sposobem, aby zaplanować wyłączenie systemu Windows, jest użycie wiersza polecenia.
Krok po kroku, jak ustawić wyłączenie komputera o danej godzinie – Windows 10?
- Otwórz wiersz polecenia w trybie administratora. Wystarczy wyszukać “cmd” w pasku wyszukiwania systemu i wybrać opcję “Uruchom jako administrator”.
- Wpisz “shutdown -s -t [seconds]” w terminalu i wciśnij Enter. Seconds oznacza tutaj rzeczywistą liczbę sekund, przez którą Twój sprzęt ma pozostać włączony (np. shutdown -s -t 3600).

- Jak wyłączyć automatyczne wyłączanie komputera Windows 10? Aby anulować należy użyć polecenia “shutdown”. Zamknięcie zostanie wówczas przerwane.
Czasowe wyłączenie komputera za pomocą skrótu na pulpicie
Można użyć również skrótu na pulpicie. W tym celu skorzystaj z tego samego polecenia, jednak zawiń je w skrót. Komenda shutdown zostaje wówczas uruchomiona dzięki zwykłemu, dwukrotnemu kliknięciu w ikonkę.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie. Z rozwijanego menu przejdź do “Nowy -> Skrót”.

- Następnie wystarczy do niego wpisać polecenie “shutdown -s -t [seconds] i kliknąć “Dalej”. Możesz utworzyć kilka tego typu skrótów, aby móc odpowiednio dopasować wyłączanie komputera do swoich potrzeb.

- Wpisz nazwę dla swojego skrótu, która ułatwi Ci identyfikację czasomierza. Po potwierdzeniu powinien on pojawić się na pulpicie.

Jak automatycznie wyłączyć komputer za pomocą aplikacji?
Ciekawym rozwiązaniem będzie też darmowa aplikacja Shutdown8. Oprogramowanie pozwala ustawić personalizowane profile czasowe, aby dokładnie zaplanować wyłączanie komputera. Kolejnym programem, który warto wypróbować jest RTG NINJA. Umożliwia nie tylko wybranie godziny wyłączenia komputera, ale też i jego zresetowania czy wylogowania.
Popularnym programem jest również Shutdown Timer Classic, który także oferuje automatyczne wyłączanie komputera Windows 10 oraz jego ponowne uruchomienie, hibernację, uśpienie czy wylogowanie i zablokowanie. Po wybraniu odpowiednich parametrów, na pulpicie pojawia się widoczny zegar, dzięki któremu łatwo określić, ile jeszcze czasu pozostało do wyłączenia systemu.
Automatyczne wyłączanie komputera – Apple
Jak ustawić automatyczne wyłączenie komputera Mac? Najłatwiej będzie skorzystać z funkcji planowania:
- Uruchom Preferencje systemowe (kliknij logo Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz tę opcję z rozwijanego menu).
- Kliknij ikonę “Oszczędzanie energii”.
- Wybierz “Harmonogram” w prawym dolnym rogu.

- Ustal preferowane przez siebie opcje, dostosuj godziny i po zakończeniu kliknij przycisk “OK”, aby potwierdzić.

Zobacz również:

Aplikacje na Mac – instalacja i usuwanie krok po kroku
Jak zaplanować wyłączenie komputera w systemie Linux?
Automatyczne wyłączanie komputera o danej godzinie jest również możliwe na komputerach z systemem Linux. Aby zaplanować działania, skorzystaj z programu qshutdown.

To prosta aplikacja, która pozwala na szczegółowe ustalenie harmonogramu wyłączania sprzętu.