
Roaming to funkcja umożliwiająca korzystanie z telefonu poza granicami własnego kraju. Jest to szczególnie ważne przed wyjazdem zagranicznym, aby uniknąć problemów z dostępem do sieci. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak włączyć roaming w każdej z głównych polskich sieci komórkowych, takich jak T-Mobile, Orange, Plus i Play.
Oprócz włączenia roamingu w telefonie warto też sprawdzić u swojego operatora dostępne pakiety roamingowe oraz koszty, aby uniknąć niespodziewanych opłat. Pamiętaj, że roaming danych pozwoli na korzystanie z internetu, ale może generować dodatkowe koszty (czasem naprawdę wysokie), zależne od stawek operatora.
Najnowsze wiadomości
- Co zrobić, gdy komputer nie widzi telefonu? Poradnik
- Nie znasz hasła lub PIN-u? Podpowiadamy, jak odblokować Twój telefon
- Nowe filmy animowane na Netflix ogłoszone. W latach 2023-2024 zadebiutuje 9 produkcji
- Za co można dostać bana na Messengerze? Jak długo trwa?
- Yubo – co to jest? Wszystko, co warto wiedzieć
Jak włączyć roaming w telefonie?
Jeśli chcesz, by usługa działała prawidłowo, musisz upewnić się, że jest aktywowana w dwóch miejscach – po stronie operatora oraz w indywidualnych ustawieniach telefonu. Włączony roaming na karcie SIM daje pewność, że rodzimy operator będzie mógł współpracować ze swoim zagranicznym odpowiednikiem, zarówno na terenie obcego państwa, jak i wykonując połączenia międzynarodowe. Bez aktywacji roamingu w telefonie nie można wykonywać żadnych połączeń.
Najpierw należy skontaktować się ze swoim operatorem, np. za pośrednictwem infolinii, konta internetowego lub przy pomocy specjalnego kodu, który pozwala na sprawdzenie aktywności usługi. Następnie konieczne jest sprawdzenie ustawień telefonu. Oczywiście poszczególne kroki mogą różnić się od siebie, w zależności od producenta oraz wersji systemu.
Najczęściej należy wejść w Ustawienia, a następnie wybrać zakładkę dotyczącą sieci komórkowej i kart SIM. Tam właśnie znajdziemy możliwość włączenia roamingu. Niekiedy osobno, w innym menu, trzeba pozwolić urządzeniu na transmisję danych w roamingu.
Jak włączyć roaming – Android:
- Wchodzimy w Ustawienia
- Następnie przechodzimy do Sieć i Internet
- Klikamy w opcję Karty SIM i sieci komórkowe
- W przypadku telefonu z Dual Sim wybieramy kartę SIM 1 lub SIM 2
- Włączamy opcję Roaming danych.
Jak włączyć roaming – iPhone:
- Wchodzimy w Ustawienia
- Następnie przechodzimy do zakładki Sieć komórkowa
- Klikamy w Opcje danych komórkowych
- Aktywujemy opcję Roaming danych.
Roaming Orange – jak włączyć?
Jeśli jesteś klientem Orange, najłatwiej będzie włączyć roaming w telefonie, korzystając z jednego z trzech sposobów:
- logując się do aplikacji Mój Orange i tam zaznaczając odpowiednią opcję w zakładce Pakiety i Usługi
- logując się do konta Mój Orange na stronie orange.pl i przejść do zakładki Pakiety i Usługi
- skontaktować się z infolinią Orange pod numerem 510 100 100
- wysłać SMS o treści AKT ROAMING na numer 80179.
Jak włączyć roaming w Plus?
Usługę roamingu w Plusie można włączyć lub wyłączyć w serwisie internetowym iPlus, w zakładce “Usługi” lub w aplikacji mobilnej w telefonie. Innym sposobem jest wpisanie specjalnego kodu i naciśnięcie przycisku połączenia:
- włączenie roamingu: *101*11*01#
- wyłączenie roamingu: *101*00*01#
Status usługi można sprawdzić, wpisując w telefonie kod *101#. Warto wiedzieć, że przebywając za granicą, roaming w Plusie można włączyć, kontaktując się z innego telefonu z Działem Obsługi Klienta.
Klienci abonamentowi również mogą włączyć lub wyłączyć usługę. Wystarczy tylko wysłać SMS na numer 2601 o wybranej treści:
- dla numeru, z którego wysłano SMS — ODBLOKUJR,
- dla innego numeru na koncie — ODBLOKUJR nr.tel
- numer, z którego wysłano SMS w przypadku firm i przedsiębiorstw — ODBLOKUJR PLUSKOD5
- dla innego numeru na koncie firmy lub przedsiębiorstwa — ODBLOKUJR PLUSKOD5 nr.tel
Roaming w Play – jak włączyć?
Roaming w Play jest domyślnie włączony po stronie operatora, zatem nie jest konieczne kontaktowanie się z nim, by go włączyć. Można sprawdzić, czy usługa jest aktywna poprzez zalogowanie się do aplikacji Play24. Wystarczy tylko wybrać zakładkę „Pakiety”, a następnie „Za granicą”. Zielony status potwierdza, iż usługa jest aktywna. Możesz również skorzystać z infolinii Play – 790 500 500.
Włączanie usługi roamingu w T-mobile
Użytkownicy T-mobile, zarówno ci korzystający z abonamentu, jak i oferty na kartę, mogą na kilka różnych sposobów włączyć usługę roamingu.
Abonament
- Z poziomu aplikacji Mój T-Mobile (Usługi dodatkowe -> Roaming -> Połączenia roamingowe ->Włącz usługę)
- Przez stronę internetową operatora (zakładka Pakiety i usługi -> Roaming -> przycisk Pokaż -> Włącz.
- Inną metodą jest kontakt telefoniczny pod darmowym numerem 602 900 000.
W przypadku użytkowników korzystających z T-Mobile na kartę, aby włączyć usługę roamingu, można skorzystać z jednej z poniższych metod:
- wpisując bezpłatny kod: *132*5*1#
- dzwoniąc na darmowy numer *9797
- kontaktując się z Biurem Obsługi Użytkownika pod numerem *9602 (opłata wg cennika).
Wyłączanie roamingu w telefonie
Jeśli chcesz wyłączyć usługę na karcie SIM, najlepiej skontaktować się ze swoim operatorem, np. poprzez infolinię lub wysyłając SMS z odpowiednią treścią. Aby szybko wyłączyć roaming na telefonie, należy wykonać poniższe kroki:
- Android – Ustawienia -> Sieć i Internet -> Sieć komórkowa -> wyłącz roaming.
- iOS – Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Opcje danych komórkowych -> wyłącz roaming.
Wyłączenie roamingu zapewni oczywiście brak dodatkowych kosztów, ale też mocno ograniczy funkcjonalność smartfona. Bez tej usługi można nadal komunikować się z innymi zdalnie i korzystać z Internetu, jednakże tylko poprzez Wi-Fi.
Przeczytaj także:

Bezpieczny internet na wakacjach. Jak korzystać z sieci podczas wyjazdów?
Jak sprawdzić, czy roaming jest włączony?
Większość kart SIM ma domyślnie włączone usługi roamingowe. Może się jednak zdarzyć, że są one nieaktywne, dlatego przed planowanym wyjazdem lepiej to dokładnie sprawdzić. Można tego dokonać np. w aplikacji mobilnej lub w salonie telekomunikacyjnym swojego operatora. Konieczne będzie też skonfigurowanie urządzenia tak, aby łączyło się z obcymi sieciami.

Roam Like At Home – darmowy roaming w UE
Roam Like At Home zaczęło obowiązywać 15 czerwca 2016 roku. Zgodnie z tą zasadą, korzystanie z usług telekomunikacyjnych na terenie UE jest rozliczane na takich samych zasadach jak w kraju. Nie ma zatem tutaj dodatkowych stawek czy opłat za wykonywane rozmowy, wysyłane SMS-y czy korzystanie z Internetu.

Początkowo RLAH miało obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku, jednakże urzędnicy uznali, że program zostanie wydłużony. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami będziemy mogli z niego korzystać aż do 2032 roku.
Czym jest roaming?
Roaming to usługa, która umożliwia korzystanie z transmisji danych innego operatora, jego sieci telefonicznej oraz internetowej. Rozróżnia się tutaj dwa rodzaje roamingu – krajowy oraz zagraniczny.
- Roaming krajowy pozwala na zachowanie wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych w sytuacji, gdy z jakichś powodów sygnał naszego operatora jest ograniczony. Innymi słowy, jest to po prostu korzystanie z jego usług w zasięgu innej sieci. Roaming krajowy opiera się głównie na umowach między wszystkimi dostępnymi operatorami komórkowymi w Polsce i pozwala na korzystanie z ich infrastruktury technicznej. Nie wiąże się on zazwyczaj z żadnymi dodatkowymi kosztami.
- Roaming zagraniczny z kolei to korzystanie z usług własnego operatora dzięki sieci operatora z innego kraju. Przydaje się podczas wakacji, szczególnie tych spędzanych poza Unią Europejską. Obecnie większość operatorów umożliwia korzystanie z komunikacji na terenie UE w ramach abonamentu, jednakże są i takie miejsca, w których pobierane są określone, często dość wysokie opłaty.
Warto zatem przed wyruszeniem w podróż zapoznać się nie tylko z tym, jak włączyć roaming międzynarodowy w telefonie, ale też jak wyglądają stawki. Niektórzy operatorzy oferują na szczęście takie usługi, jak tani roaming lub nielimitowany roaming w telefonie.
Roaming a połączenia międzynarodowe – czym się różnią?
Warto rozróżnić pojęcia roamingu oraz połączenia międzynarodowego. Usługa roamingu, jak już było wspomniane, to wykorzystywanie zasięgu miejscowego operatora. Mając numer w polskiej sieci, używając go za granicą, korzystasz z roamingu zagranicznego.
Połączenie międzynarodowe natomiast ma miejsce, gdy z Polski, korzystając z rodzimego operatora, dzwonimy do jakiegokolwiek innego kraju.