Dotychczas jednym z najlepszych sposobów na zamianę starego telewizora w smart TV było dokupienie przystawki. Wystarczy podłączyć ją do złącza HDMI w telewizorze i odpowiednio skonfigurować. Jedną z najlepszych przystawek dotychczas był Google Chromecast (w wersjach HD lub 4K). Teraz amerykańska firma pokazuje nowe urządzenie. Co zaoferuje nam Google TV Streamer?

Premiera Google TV Streamer

Google postanowiło całkiem zmienić kształt swojej przystawki smart TV. Dotychczasowy model, czyli Google Chromecast (najnowsza wersja to 4.0) to klasyczny dongle HDMI. Podłączamy go z tyłu telewizora, przez co jest niemal niewidoczny (pozostaje już tylko podłączyć zasilanie przez kabelek USB typu C). Google TV Streamer wygląda zupełnie inaczej.

Google TV Streamer i pilot
Google TV Streamer

Kolejna przystawka smart TV od Google to sprzęt do postawienia na półce obok telewizora (box).

Zdecydowanie większe wymiary mają swój minus – nie ukryjemy już tak łatwo urządzenia, które w aktualnej wersji po prostu wisi z tyłu odbiornika. Z drugiej strony Google postanowiło poprawić wydajność sprzętu, co pewnie wymagało zwiększenia gabarytów. Nowa przystawka ma też więcej złączy.

Poza dotychczasowymi (HDMI i USB typu C) mamy też teraz do dyspozycji port Ethernet. Możemy więc zarówno łączyć się z Wi-Fi bezprzewodowo, jak i wybrać bardziej stabilne i zwykle nieco szybsze połączenie kablem. W okolicy telewizora i tak zwykle mamy router, dodatkowy kabelek nie powinien też przesadnie zepsuć wyglądu całości.

Google TV Streamer złacza

Google poprawiło wydajność swojej przystawki. Teraz o 22% szybszy procesor. Mamy też 4 GB RAM i 32 GB miejsca na dane. Pod względem sposobów łączności bezprzewodowej przystawka smart zostawia jednak nieco do życzenia. Wi-Fi 5 (802.11ac) i Bluetooth 5.1 nie są w końcu najnowszymi sposobami na połączenie (dziś mamy w końcu Wi-Fi 7 oraz Bluetooth 5.4).

Google TV Streamer obsługuje takie technologie, jak:

  • rozdzielczość 4K
  • Dolby Vision
  • HDR 10
  • HDR 10+
  • HLG
  • dźwięk Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos

Czytaj też:

telewizja internetowa za darmo

Nowy pilot w Streamerze

Poza inną konstrukcją nowyjest też pilot. W Chromekaście charakterystyczne było przede wszystkim umiejscowienie sterowania głośnością. Klawisze znajdują się na prawej krawędzi, a ich obsługa przypomina nieco używanie smartfona. Najnowszy pilot jest natomiast nieco bardziej zwyczajny, z głośnością regulowaną guzikami na przednim panelu.

Pilot Google TV Streamer
Pilot Google TV Streamer

Pilot Google TV Streamera wciąż zachowa jednak inne właściwości:

  • jest całkiem mały i ma obły kształt
  • możemy wydawać komendy głosowe
  • po sparowaniu z telewizorem zastępuje „oryginalnego” pilota (nie musimy więc używać dwóch – do TV i przystawki smart)

Co ciekawe, Google pozwala na dokupienie samego pilota. Nowy model jest przy tym kompatybilny z przystawkami Chromecast wyprodukowanymi po 2020 roku.

Nowością jest dedykowany przycisk. Możemy go przypisać do wybranej przez siebie funkcji Google TV Streamer. Każdy użytkownik może więc powiązać jego działanie z ulubioną aplikacją, czy nawet programem.

Nowe funkcje Google TV Streamera

Jak przystało na przystawkę smart TV, Streamer dostał trochę nowych funkcjonalności. Teraz urządzenie może działać jako centrum sterowania domowymi urządzeniami smart home. Przystawka obsługuje w tym celu protokół Matter. Bezpośrednio z poziomu telewizora możemy więc obsługiwać inteligentne oświetlenie, czy inne domowe sprzęty podłączone do sieci. Przykładem jest pogląd obrazu z inteligentnego dzwonka Google Nest Doorbell na ekranie TV.

Zmianie uległo także oprogramowanie, Google odświeżyło wygląd menu i poszczególnych elementów widocznych na ekranie. Aktualizacja oprogramowania jest natomiast możliwa także w przypadku starszych urządzeń (Chromecastów). Google wyraźnie podkreśliło zresztą, że mimo premiery nowego urządzenia, także starszy sprzęt będzie wciąż wspierany.

Google TV Streamer
Google TV Streamer z nowym oprogramowaniem

Do różnych podpowiedzi, Google TV Streamer wykorzysta sztuczną inteligencję Google Gemini. Na podstawie naszych preferencji dostaniemy więc sugestie, co warto obejrzeć. Przy pomocy AI możemy też stworzyć customowe ekrany wygaszacza ekranu.