Framework – co to? Najważniejsze informacje

Aplikacja WWW może być bardzo rozbudowana, przez co jej przygotowanie od zera jest wymagające. Aby ułatwić sobie pracę, skorzystaj z frameworka – szkieletu do budowy aplikacji będącego podstawową strukturą danego systemu. Konkretny framework (zamiennie: Web Framework lub Web Application Framework) to jednocześnie dodatek do języka oprogramowania – gotowe rozwiązanie, które możesz wykorzystać w realizowanych projektach. Platforma ma zastosowanie nie tylko w przypadku aplikacji webowych, ale również desktopowych czy mikrousług.

Do Twojej dyspozycji jest mnóstwo frameworków, z których możesz korzystać bez opłat licencyjnych. Wybór odpowiedniego to kwestia dopasowania do realizowanego projektu i ewentualnych problemów. Dzięki skorzystaniu z oprogramowania pomocniczego zmniejszysz ryzyko wystąpienia błędów w aplikacji.

Nie musisz tworzyć kodu od podstaw. Dużą zaletą frameworków jest nieustanny rozwój i doskonalenie przez międzynarodową społeczność. Wykorzystując to rozwiązanie, możesz poświęcić więcej czasu na rozwój kluczowych funkcjonalności aplikacji, gdyż czas realizacji projektu ulegnie skróceniu.

Istnieje kilka kryteriów podziału frameworków, takich jak zakres narzędzi czy realizowane zadania. Podstawowa klasyfikacja uwzględnia podział w zależności od:

  • języka oprogramowania, np. framework do Javy, Python czy PHP;
  • typu tworzonych aplikacji, np. mobilne lub webowe;
  • zakresu oferowanych rozwiązań – Full-Stack Frameworks i Microframeworks;
  • warstwy strony internetowej – front-end lub back-end;
  • celu zastosowania, np. automatyzacja testowania, dzięki czemu uda się obniżyć koszt testowania aplikacji.

Warto przy tym wspomnieć o NET framework. To platforma programistyczna, za pośrednictwem której powstają aplikacje do systemów z rodziny Windows. NET framework dostarcza biblioteki klas i środowisko uruchomieniowe zapewniające narzędzia i funkcje przyszłym aplikacjom. Co dokładnie się na to składa? NET framework to takie elementy jak wspomniane biblioteki klas, ASP.NET, usługi Web Services, Web Forms (interfejs aplikacji internetowych), Windows Form (interfejs aplikacji Windows) i inne. Czy korzystanie z tego narzędzia jest niezbędne? Teoretycznie nie, ale wówczas pozostaje Ci rezygnacja z rozwiązań budowanych na bazie NET framework. Dzięki wykorzystaniu tej platformy masz gwarancję, że łatwiej i szybciej napiszesz program. NET framework umożliwia szybsze osiągnięcie oczekiwanych funkcji.

Najczęściej wykorzystywanymi frameworkami są te backendowe, które służą do budowy zaplecza aplikacji. Jest ich bardzo dużo i są stale rozwijane, co sprawia, że ich popularność rośnie z roku na rok. Aktualnie zdecydowanym liderem jest Laravel, ceniony za prostotę i zadowalające efekty.

Zerknij również na poniższy film, który pokazuje, jak zmieniała się w czasie popularność poszczególnych frameworków.

Zalety używania frameworków

Postawienie na frameworki ma wiele zalet, z czego najważniejszymi są łatwość realizowania projektów oraz budowanie bardziej dopracowanych aplikacji. Do pozostałych korzyści możemy zaliczyć m.in.

  • możliwość korzystania z gotowych, dopracowanych rozwiązań, które są efektem wieloletniej pracy wielu programistów z całego świata. Oprogramowanie zapewnia dopracowane biblioteki, narzędzia i przetestowane rozwiązania, co wiąże się z ogromną oszczędnością czasu;
  • mniejsze ryzyko błędów w aplikacji. Frameworki są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko wystąpienia luk, które mogłyby prowadzić do problemów z bezpieczeństwem aplikacji;
  • szybsze osiągnięcie oczekiwanych efektów. Frameworki zdecydowanie przyśpieszają pracę. Gotowe biblioteki kodu powodują, że proces tworzenia aplikacji ulega skróceniu;
  • duży wybór. Możesz wybrać framework adekwatny do danego projektu;
  • brak duplikacji kodu. Frameworki umożliwiają zachowanie większej spójności;
  • możliwość automatyzacji wielu zadań. Możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu i zmniejszyć ryzyko błędów;
  • mniejsza ilość kodu do napisania. Frameworki generują część kodu.

Framework a Software Library (biblioteka) – różnice

Zdarzyło Ci się spotkać z zamiennym użyciem pojęć framework i biblioteka? Nie są to synonimy. W obu przypadkach masz do czynienia z kodem wielokrotnego użytku, który ułatwia pracę programistom, ale na tym kończą się podobieństwa. Jakie są różnice?

  • Framework to fragment kodu, który narzuca strukturę lub architekturę aplikacji, zaś biblioteka jest zbiorem funkcji i klas potrzebnych do wykonania projektu;
  • framework umożliwia łatwiejsze budowanie aplikacji, dzięki czemu możesz szybciej tworzyć oprogramowanie. Biblioteka zapewnia natomiast funkcjonalność oprogramowania nadającego się do wielokrotnego użytku;
  • framework wywołuje użytkownika i wskazuje, gdzie ma umieścić kod. Bibliotekę wywołuje natomiast sam programista, kiedy jej potrzebuje. W przypadku frameworka otrzymujesz gotowy schemat, który możesz uzupełnić swoim kodem. Jeśli używasz biblioteki, to w aplikacji będzie prawdopodobnie więcej Twojego kodu.

Co w takim razie lepiej stosować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tworząc aplikację, możesz korzystać zarówno z frameworka, jak i bibliotek.

Jak wybrać framework do swojego projektu?

Nie ma uniwersalnego frameworka, który byłby idealny do każdej realizacji. Dostosuj rozwiązania do planowanej aplikacji, biorąc pod uwagę problemy, które możesz napotkać. Zastanów się, którym frameworkiem je rozwiążesz. Istotną kwestią jest również to, który najlepiej znasz. Najczęściej spotkasz się z opinią, że najlepszym frameworkiem PHP jest Laravel, ale nie stanowi to reguły. Przyjrzyj się największym zaletom poszczególnych rozwiązań.

Jeśli szukasz frameworka JavaScript i chcesz rozwinąć dużą i bogatą w funkcję aplikację, wybierz Angular. Jeżeli potrzebujesz elastycznego frameworka i zależy Ci na wsparciu dużej społeczności, postaw na React. Wybierz Vue, jeśli chcesz utworzyć szybką i wydajną aplikację. Pamiętaj, że nie ma uniwersalnego rozwiązania. Dobieraj je indywidualnie do projektów.