Czym jest duplikacja treści – czy należy z nią walczyć?

Duplikacja treści to nie tylko zastosowanie na stronie identycznego contentu, ale również bardzo podobnego, który dostępny jest w sieci pod więcej niż jednym adresem URL. Może to być zewnętrzny duplicate content, jak i wewnętrzny. W pierwszym przypadku chodzi o kopię treści znajdującą się na różnych stronach, a w drugim – w ramach jednej domeny, pod różnymi adresami. Aby dany fragment można było uznać za duplikat, powinien mieć następujące cechy:

  • takie same sformułowania i strukturę,
  • niewiele oryginalnych informacji lub ich brak,
  • brak wartości dodanej dla czytelnika w porównaniu z podobnym tekstem.

Zazwyczaj twórcy witryn nie tworzą celowo duplikacji treści, ale to wcale nie oznacza, że ten problem nie występuje w ich serwisach. Jeszcze kilka lat temu różne badania pokazywały, że około. W listopadzie 2022 roku okazało się, że skala problemu jest zdecydowanie większa. Gary Illyes z Google opublikował poniższy slajd podczas Google Search Central Live w Singapurze. Został zaczerpnięty z tweeta Kenichi Suzuki, który uczestniczył w tym wydarzeniu:

Zduplikowane treści nie są problemem niewielkiego odsetka witryn. Jego skala jest bardzo duża, ale oczywiście możesz z nimi skutecznie walczyć.
Dowiedz się więcej o rodzajach duplikacji, metodach wykrywania i radzenia sobie z takim contentem.

Rodzaje duplicate content

Wiesz już, że możliwe są zewnętrzna i wewnętrzna duplikacja treści. Czym się różnią?

Wewnętrzna duplikacja treści

Wewnętrzny duplicate content oznacza, że ta sama treść została użyta więcej niż jeden raz na Twojej stronie. Nie jest to jednoznaczne z tym, że specjalnie używasz identycznych tekstów na różnych podstronach. Przeważnie problem wynika z błędu w postaci braku odpowiednich przekierowań. Możliwe, że masz ten sam produkt przypisany do kilku kategorii, a niepoprawna struktura powoduje, że każdy ma inny adres URL.

Pamiętaj, że roboty Google traktują adres strony z WWW i bez WWW jako różne. Na przykład https://responsywnie.pl/ i www.responsywnie.pl to dwa inne URL-e. Wystarczy przekierowanie 301, żeby nie były traktowane jako kopia strony.

Zewnętrzna duplikacja treści

Ta forma oznacza kopiowanie treści między różnymi serwisami – przeważnie chodzi o opisy produktów. Sklepy WWW, które oferują setki, a nawet tysiące artykułów, mają problem, jak zapewnić unikatowy content. Wymaga to mnóstwa pracy. Zdarza się, że dochodzi do ewidentnej kradzieży – na stronie pojawia się artykuł pochodzący z innej witryny, wstawiony bez zgody autora.

Jeśli prowadzisz serwis, nie używaj na nim treści dodanych już na innych stronach. Nie umieszczaj tego samego contentu na Facebooku i np. na aukcjach Allegro. Jego użycie może wpłynąć na widoczność strony – na wysokiej pozycji znajdzie się tekst z serwisu społecznościowego, a nie wartościowe treści z Twojej witryny. Niestety, ale zdarza się, że to internauci wystawiają na Allegro wcześniej kupiony produkt jako używany i korzystają przy tym z opisu ze strony producenta.

Przykłady duplikacji contentu

Powyższy przykład wykorzystania przez internautę tekstu ze sklepu WWW jest częstym problemem, ale powielanie treści może mieć wiele różnych form. Błędem występującym w wielu witrynach jest dostępność tej samej strony WWW pod wieloma adresami. Widać to na poniższym przykładzie.

Jak widzisz, różne adresy URL zwracają dokładnie tę samą treść. Kolejną przyczyną problemów mogą być strony tagów, które tworzy większość popularnych systemów CMS. W efekcie może to wygenerować różne podstrony z tą samą treścią i powodować duplikację. Poniżej przykład dwóch identycznych stron tagów, co wynika z tego, że do każdego z nich pasuje tylko jeden produkt w sklepie.

Kolejny przypadek to efekt scrapingu. Zazwyczaj jest to problem tylko wtedy, gdy widzisz skopiowane wersje treści, które wyprzedzają Twoją witrynę w rankingu. To nie zdarza się często. Może to być problem głównie w przypadku nowych lub słabych witryn. Dlaczego? Ponieważ serwisy „skrobiące” treści są często wiarygodniejsze – budowane na domenach o bardzo dobrych parametrach SEO. To czasami „oszukuje” Google, które traktuje taką treść jako oryginalną. Tymczasem chodzi o manipulowanie wynikami wyszukiwarki.

Jaki wpływ ma duplikacja treści na SEO i pozycjonowanie stron?

Możesz trafić na wiele mitów związanych z duplicate content, takich jak:

Zduplikowana treść zawsze szkodzi widoczności witryny

Zduplikowany content w praktyce zazwyczaj ma dużo mniejszy wpływ, niż może się wydawać. Twórz unikatowe treści, ale też pamiętaj, że niewielka duplikacja wewnętrzna czy kilka publikacji z zewnętrznych źródeł nie spowodują automatycznie dużej utraty widoczności. Na ten temat wypowiedział się John Mueller:

W przypadku tego rodzaju zduplikowanej zawartości [John miał na myśli zduplikowaną zawartość nagłówka i stopki] nie chodzi o to, że wiąże się z nią obniżenie pozycji. Chodzi raczej o to, że jeśli znajdziemy dokładnie te same informacje na wielu stronach w sieci, a ktoś szuka konkretnie tych, to postaramy się znaleźć najlepiej pasującą stronę.
Jeśli więc masz tę samą treść na wielu stronach, nie pokażemy wszystkich. Spróbujemy wybrać jedną z nich i ją wyświetlić. Nie chodzi więc o to, że wiąże się z tym jakikolwiek negatywny sygnał.

Konsekwencje prawne i etyczne duplikacji treści

Każde wykorzystanie dzieła bez zgody jego twórcy jest niezgodne z prawem. Możesz dochodzić w takim przypadku odszkodowania. Poza tym może grozić nawet odpowiedzialność karna. Zgodnie z przepisem art. 115 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych za plagiat może być zasądzona nawet kara pozbawienia wolności do lat 3. W zależności od tego, czego dopuści się dana osoba, w grę wchodzi również odpowiedzialność m.in. za nielegalne utrwalenie utworu czy jego rozpowszechnianie bez pozwolenia.

Oczywiście, kopiowanie cudzej pracy jest nie tylko nielegalne, ale również nieetyczne.

Jakie znaczenie ma unikalna treść dla użytkowników i wyszukiwarek internetowych?

Wiesz już, czym jest duplikacja treści. Internauci przeszukują sieć w poszukiwaniu publikacji, które odpowiadają na ich zapytania. Nie chcą odwiedzić kilku adresów URL i pod każdym znaleźć dokładnie ten sam content. Jeśli tworzysz teksty, staraj się zapewniać treści unikatowe, odpowiadające na dane zapytanie. To ważne, jeśli zależy Ci na widoczności w Google. Wyszukiwarka nie zbanuje Twojej witryny za duplikację, ale kopie mogą się przyczynić do obniżenia widoczności Twojego serwisu. Dlatego twórz unikatowy content i eliminuj błędy, które powodują duplikację wewnętrzną lub zewnętrzną.