Wearables to po polsku urządzenia ubieralne, czyli urządzenia elektroniczne, które ubiera się na siebie i noszone są blisko skóry. Dzięki temu mogą monitorować i analizować parametry zdrowotne użytkownika. Do najpopularniejszych tego typu urządzeń zaliczają się obecnie smartwatche, opaski sportowe (tak zwane smartbandy) oraz zegarki sportowe. Wearable to jedna z najbardziej popularnych i ogólnodostępnych kategorii urządzeń, które zaliczyć można do koncepcji Internetu rzeczy (ang. internet of things, IoT).

Internet rzeczy (Internet of Things)

Trudno pisać o urządzeniach ubieralnych nie wspominając właśnie o koncepcji Internetu rzeczy, której założeniem jest to, że urządzenia elektroniczne gromadzą, przetwarzają i wymieniają różnego rodzaju dane za pośrednictwem sieci. Wykorzystywana jest ona w różnych gałęziach przemysłu, ale najbardziej popularną i dostępną dla szerokiego grona konsumentów kategorią tej koncepcji są właśnie urządzenia ubieralne.

wearables przykłady internet rzeczy

Przykłady urządzeń ubieralnych

Smartwatch – inteligentny zegarek

Najpopularniejszym przykładem urządzeń ubieralnych są inteligentne zegarki, czyli smartwatche. Jeszcze kilka lat temu były swego rodzaju dodatkiem do smartfona, ale dziś dzięki zastosowaniu technologii eSIM są w stanie zastąpić ich najważniejsze funkcje. Smartwatcha porównać można do małego smartfona, którego zakłada się na nadgarstek.

wearables przykłady smartwatch
  • Powiadomienia – jedną z ich podstawowych funkcji jest wyświetlanie powiadomień, które pojawiają się także na ekranie telefonu. Smartwatch może również pozwalać na wykonywanie połączeń telefonicznych, wysyłanie wiadomości oraz korzystanie z różnego rodzaju komunikatorów internetowych.
  • Monitor zdrowia – zegarki te monitorują także parametry zdrowotne użytkowników. Do najpopularniejszych funkcji należy pomiar tętna. Bardziej zaawansowane urządzenia potrafią także mierzyć poziom tlenu we krwi, ciśnienie tętnicze, a nawet przeprowadzać badanie EKG.
  • Monitorowanie aktywności fizycznej – smartwatche pozwalają także na śledzenie różnego rodzaju treningów. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS i kompasowi umożliwiają np. na mierzenie tempa, przebytego dystansu, a poprzez zastosowanie wysokościomierza także przewyższeń na trasie rowerowej czy na trasie biegu. Inteligentne zegarki pozwalają także na monitorowanie jakości snu. To tylko niektóre z możliwości i zastosowań smartwatchów.
  • Płatności zbliżeniowe – coraz więcej smartwatchy wyposażonych jest w moduły NFC, które pozwalają na wygodne płacenie za zakupy, bilety, czy regulowanie rachunku w restauracji w podobny sposób, jak przy użyciu tradycyjnej karty płatniczej. Szereg zabezpieczeń uniemożliwia przypadkowe transakcje, jak również chroni przed ich użyciem przez osoby niepożądane.

Są też smartwatche przeznaczone dla dzieci, dzięki którym możliwe jest między innymi ustalenie aktualnej lokalizacji dziecka. Poza tym, mają one większość funkcji, które wymienione zostały wyżej.

Najpopularniejsze modele to:

  • Apple Watch 6
  • Samsung Galaxy Watch 4
  • Huawei Watch GT 2e
  • Garret Kids 4G

Smartband – inteligentna opaska sportowa

Opaska jest zdecydowanie mniejszym i tańszym urządzeniem niż smartwatch. Nieco inna jest jej forma. Podobnie jak zegarek, zakłada się ją na nadgarstek, ale wyświetlacz mieści się w obrębie paska i nie jest od niego o wiele szerszy. Smartband jest też zdecydowanie mniejszy, a co za tym idzie widoczna jest na nim mniejsza ilość informacji.

Co potrafi smartband?

Funkcje, które oferują tego typu opaski są podobne do funkcji smartwatchów. Potrafią zatem między innymi wyświetlać powiadomienia, śledzić aktywności sportowe, kontrolować podstawowe parametry zdrowotne oraz monitorować sen.

Oferują nieco mniej niż smartwatche, ale są też od nich dużo tańsze.

Najpopularniejsze modele to:

  • Xiaomi Mi Band 6 – jej najnowsza wersja z NFC pozwala na płatności zbliżeniowe
  • Huawei Band 6
  • Amazfit Band 5
wearables przykłady - smartband

Zegarki sportowe

Zegarki sportowe posiadają niemal te same funkcje co smartwatche, ale dodatkowo oferują więcej funkcji związanych ze śledzeniem aktywności fizycznych.

W system operacyjny takich zegarków wbudowane są zaawansowane aplikacje, które umożliwiają mierzenie wielu parametrów oraz monitorowanie postępów w treningach. Wspierane są praktycznie wszystkie dyscypliny sportowe, od biegania i jazdy na rowerze po jogę i ćwiczenia na siłowni. Bardziej zaawansowane modele mają także wbudowane mapy oraz pozwalają na kontrolowanie wysiłku fizycznego, planowanie treningów oraz czasu na regenerację.

Najpopularniejsze modele to:

  • Polar Vantage M
  • Polar Ignite S
  • Garmin Fenix 6X PRO
  • Garmin Vivomove 3

Inne technologie ubieralne

Wśród mniej popularnych typów urządzeń wearables wymienić można:

  • pierścionki – za pomocą wibracji informują o powiadomieniach,
  • kolczyki i inna biżuteria – urządzenia marki Cuff potrafią poinformować zdefiniowane wcześniej osoby po wykonaniu zaprogramowanej sekwencji ruchów,
  • odzież – elektroniczne koszulki potrafią monitorować pracę serca, płuc oraz analizować intensywność wykonywanych ruchów,
  • czipy do płatności zbliżeniowych – niewielkich rozmiarów urządzenia, które wszczepia się pod skórę. Umożliwiają dokonywanie płatności metodą zbliżeniową,
  • inteligentny tatuaż – to nakładana na skórę struktura, która jest w stanie monitorować różne parametry życiowe. Mogą być także wykorzystywane w leczeniu trudno gojących się ran oraz do fototerapii, w przypadku chorób nowotworowych,
  • okulary do wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) – wirtualna rzeczywistość to świat wygenerowany za pomocą komputera, który można oglądać w 360 stopniach. Rozszerzona rzeczywistość to wirtualne elementy nałożone na realny świat, np. wskazówki dojazdu widoczne szybie samochodu.

Przeczytaj również:

Przyszłość wearables

Mówi się, że w przyszłości urządzenia wearables zrewolucjonizują przede wszystkim medycynę. Namiastka tego funkcjonuje już obecnie, ponieważ wymienione wyżej produkty monitorują niektóre parametry życiowe. W przyszłości takie urządzenia będą w stanie monitorować więcej parametrów oraz przesyłać informacje o ich zmianach bezpośrednio do lekarza. Wzmocnią bardzo diagnostykę chorób, co pozwoli na ich wczesne wykrywanie i zapobieganie ich rozwoju. Możliwe będzie także zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów przez lekarzy w czasie rzeczywistym.

przyszlosc wearables

Zagrożenia związane z technologią wearables

Należy jednak wziąć pod uwagę, że dane zbierane i przesyłane przez takie urządzenia będą musiały być bardzo skutecznie chronione, ponieważ będą to dane osobowe o dużej wrażliwości. Wyciek takich danych mógłby spowodować ogromne problemy. Można zaryzykować stwierdzenie, że tak samo dużym wyzwaniem jak opracowanie technologii, która umożliwiać będzie zbieranie tego typu danych będzie stworzenie zabezpieczeń oraz przepisów prawnych regulujących ich funkcjonowanie.