
Początkowo Windows 10 miał być ostatnim systemem Microsoftu. Jednak tak się nie stało i niebawem kończy się jego wsparcie, a obecnie coraz więcej osób przechodzi na Windows 11. Plotki o Windows 12 pojawiły się krótko po premierze Jedenastki, jednak nigdy nie zostały oficjalnie potwierdzone. Na razie mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Kiedy premiera Windows 12? Co już o nim wiadomo? Czy nowy system w ogóle się pojawi? Ile będzie kosztować? Przedstawiamy aktualne informacje na temat tego systemu, opracowane na podstawie najnowszych doniesień.
Windows 12 — premiera
O tym, że Windows 12 w ogóle powstaje, wiemy jedynie z przecieków. Tak naprawdę następna wersja Windowsa nie ma jeszcze nazwy ani też nie ogłoszono jej oficjalnie. Nie wiadomo nawet, czy faktycznie będzie to Windows 12, czy może Microsoft wyda po prostu dużą aktualizację dla systemu Windows 11. Data premiery Windows 12 pozostaje nadal jedną wielką niewiadomą.
Początkowo przecieki wskazywały, że premiera odbędzie się jesienią 2024 roku. Jednak zamiast Windowsa 12 dostaliśmy dużą aktualizację Jedenastki, która wprowadziła nowe funkcje związane ze sztuczną inteligencją. Wtedy też pojawił się kontrowersyjny Recall, o którym również wcześniej było słychać plotki.
Istnieje szansa, że premiera Windows 12 odbędzie się jesienią 2025. W październiku kończy się wsparcie dla Windowsa 10. To będzie czas, kiedy Microsoft może zdecydować się na wypuszczenie nowego systemu.
Jednak należy wziąć pod uwagę możliwość, że Windows 12 nie pojawi się zbyt szybko. Obecnie działania Microsoftu koncentrują się na promocji Windowsa 11 i zachęcaniu użytkowników do porzucenia Dziesiątki. Nic w tym dziwnego. Według portalu statcounter.com, ponad 64 procent wszystkich komputerów z Windowsem wciąż posiada zainstalowany Windows 10. Microsoft namawia również do kupowania nowoczesnych komputerów Copilot+ z najnowszą wersją systemu Windows 11 ze sztuczną inteligencją. Zatem wiele wskazuje na to, że obecnie Microsoftowi w ogóle się nie spieszy i ostatecznie można tylko zgadywać kiedy premiera Windows 12 będzie miała miejsce.

Windows 12 — wymagania
Microsoft nie ujawnił oficjalnie żadnych szczegółów na temat kolejnej dużej aktualizacji systemu Windows i nadal nie wiadomo, jaki sprzęt będzie potrzebny do zainstalowania systemu Windows 12. Wymagania poznamy dopiero po oficjalnej prezentacji. Zapewne nie będą niższe niż w przypadku Windows 11 (minimum 4 GB pamięci RAM, minimum 64 GB miejsca na dysku, procesor 64-bitowy o częstotliwości wynoszącej co najmniej 1 GHz).
Dowiedz się więcej o wymaganiach Winows 11:

Ile miejsca zajmuje Windows 11? Wymagania sprzętowe
Można się spodziewać, że Microsoft podniesie niektóre wymagania systemowe, tak jak to bywało w poprzednich latach, co spowoduje, że nie na wszystkich urządzeniach uda się zainstalować nowy system Windows 12.
UX-News donosi, że nowy system operacyjny Windows 12 będzie wymagał co najmniej 8 GB pamięci RAM. Techboilers potwierdza te informacje, a dodatkowo dodaje, że do zainstalowania Windowsa 12 będzie potrzebny dysk SSD.
Pureinfotech podaje, że przez wzgląd na nowe funkcje bazujące na AI do instalacji nowego systemu Windows może być konieczne aż 16 GB pamięci RAM. Według Windows Central nowy system Windows będzie dostępny jedynie dla urządzeń z potężnymi procesorami NPU (z języka angielskiego Neural Processing Unit), które są w stanie obsługiwać i wspomagać zaawansowane funkcje AI. Możliwe zatem, że Windows 12 wymagania będzie miał skoncentrowane wokół urządzeń Copilot+. Sporo osób obawia się, że ponownie podniesienie wymagań sprzętowych zmusi znaczną część użytkowników do wymiany komputerów. Sytuacja może wyglądać podobnie jak instalacja Windowsa 11 tylko na wspieranych urządzeniach. Wielu będzie próbowało ominąć ograniczenia chcąc zaktualizować posiadane komputery zamiast kupować nowe.
Od kilku lat pojawia się również koncepcja modułowej wersji systemu o nazwie CorePC. Ma być lekki i bardziej elastyczny, ponieważ poszczególne elementy (takie jak system, programy czy dane użytkownika) są oddzielone i umieszczane na osobnych partycjach. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które zmusiłoby Microsoft do całkowitego przebudowania Windowsa. Jednak otrzymany system mógłby być dostosowany do różnych platform, łatwiejszy w aktualizowaniu i znacznie bezpieczniejszy. Windows Central dowiedział się, że Microsoft pracuje nad tym projektem i bardzo możliwe, że Windows 12 będzie systemem modułowym.
Windows 12 — interfejs
Na tym etapie nadal jest za wcześnie, aby dywagować nad tym, jaki będzie nowy system Windows 12. Można oczekiwać, że Microsoft wprowadzi zaktualizowany interfejs pulpitu. Według wcześniejszych informacji od Windows Central, podczas konferencji Ignite 2022 została nieumyślnie ujawniona koncepcja, która może być prototypem interfejsu użytkownika w Windows 12.

Zgodnie z wizją Zaca Bowdena, starszego redaktora w Windows Central, nowy interfejs Windowsa 12 mógłby się składać z ruchomego paska zadań umieszczonego na dole ekranu. Natomiast zasobnik systemowy, pasek wyszukiwania, ikona Wi-Fi, informacje o stanie naładowania baterii oraz ikona pogody, zostałyby przesunięte na górę ekranu. Oczywiście nie ma gwarancji, że interfejs nowego Windowsa 12 będzie wyglądać tak jak na powyższym screenie.
Zgodnie z nowszymi doniesieniami Pureinfotech Windows 12 może mieć nową funkcję osi czasu z funkcjami i filtrami AI oraz lepsze wyszukiwanie, także obsługiwane przez sztuczną inteligencję. Niezależny serwis internetowy poświęcony platformie Microsoft Windows potwierdza również informacje o ruchomym pasku zadań.
Windows 12 — kiedy AI wchodzi do gry, nie ma żartów
Jak donosi Neowin, o wykorzystaniu AI w nowym systemie operacyjnym Windows 12 wspomniał już wiceprezes firmy i dyrektor ds. produktu, Panos Panay. Według niego sztuczna inteligencja ma całkowicie odmienić sposób myślenia o systemie Windows i ma być zarówno użyteczna, jak i bardzo osobista.
System Windows 11 został już wzbogacony o głosowego chatbota AI, zatem w kolejnej wersji systemu operacyjnego nieuniknione jest pójście o krok dalej.
Spekuluje się także o możliwych zdolnościach nowego systemu Windows 12 związanych z rozpoznawaniem treści oraz obiektów wyświetlanych na ekranie i sugerowaniem różnych działań w zależności od nich. Możliwe, że integralną częścią Windowsa 12 będzie także Copilot, z którego możemy już korzystać w Windowsie 10 i 11. Jak poinformował Pureinfotech, Copilot będzie stale działać w tle, a jego zadaniem będzie szybkie udzielenie pomocy użytkownikowi.
Windows 12 – nowe funkcje
Znaczna część przecieków pochodzi z Windows Central, a dokładnie od Zaca Bowdena, który trafnie przewiduje nowości trafiające do systemu Windows. Według ujawnionych przez niego informacji, najnowszy Windows ma jeszcze bardziej opierać się na wbudowanej sztucznej inteligencji, która będzie asystować użytkownikowi podczas codziennych czynności. Zgadza się to z zapowiedziami Microsoftu o rozwoju funkcji AI w przyszłych wersjach systemu Windows.
Jednak wiele takich funkcji może spotkać się z oporem użytkowników. Dobrym przykładem może być wspominany już Recall, umożliwiający wyszukiwanie tego, co robiliśmy wcześniej na komputerze. Funkcja sama w sobie jest imponująca i może znacząco ułatwić życie. Jednak wielu użytkownikom i ekspertom ds. bezpieczeństwa nie podobał się fakt, że system bez ich wiedzy robi automatyczne zrzuty ekranu. Uznano to za brak poszanowania prywatności i potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa w przypadku wycieku danych. I mimo że Microsoft zapewniał, że zrzuty ekranu nie są nigdzie wysyłane i pozostają bezpiecznie na komputerze, to było za mało, aby wszystkich przekonać. Funkcja Recall została opóźniona, jednak Microsoft z pewnością spróbuje wprowadzić ją ponownie za jakiś czas.
Według Windows Central nowe funkcje systemu Windows związane z AI będą obejmować również:
- przewidywanie co chcemy zrobić i sugestie dla użytkownika w oparciu o jego aktywność;
- automatyczne dostosowywanie rozdzielczości do filmów i gier;
- nowoczesne tapety powstające poprzez przekształcanie obrazów 2D w obrazy 3D na pulpicie systemu Windows;
- tryb napisów na żywo (Live Caption), czyli tłumaczenie napisów w różnych językach w czasie rzeczywistym, przydatne np. przy połączeniach video.
Możliwe jednak, że aby z nich korzystać, będzie potrzebny nowoczesny, dedykowany sprzęt NPU.
Do tego z pewnością możemy liczyć na nowe możliwości w zakresie bezpieczeństwa. Funkcje sztucznej inteligencji mogą również pomagać w utrzymaniu stabilności systemu i skuteczniejszym instalowaniu aktualizacji.
Windows 12 — cena. Ile będzie kosztował nowy system?
Nie wiemy jeszcze, ile będzie kosztować Windows 12. Cena zostanie zapewne ogłoszona po tym, jak Microsoft oficjalnie zapowie nową wersję systemu operacyjnego. XDA Developers, Tech Advisor oraz Finanzas Digital spekulują, że główna aktualizacja będzie przez pewien czas bezpłatna dla obecnych użytkowników systemu Windows 11, podobnie jak miało to miejsce podczas przechodzenia z Windowsa 10 na Windowsa 11.
Następnie pojawi się płatna wersja instalacyjna w formie cyfrowej lub na płycie DVD. Windows 12 będzie także prawdopodobnie domyślnie zainstalowany na nowych laptopach i komputerach stacjonarnych.

Czy przejście na Windows 12 będzie obowiązkowe?
Według XDA Developers, Tech Advisor oraz Finanzas Digital najprawdopodobniej nie będzie obowiązku, aby przejść z Windows 11 na Windows 12. Kiedy pojawi się nowy system operacyjny, będzie to opcjonalna aktualizacja, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Windowsa 11.
Odliczanie do ogłoszenia oficjalnej daty premiery Windows 12 trwa! Przypuszczalnie aktualizacja z Windows 11 do Windows 12 będzie dostępna w usłudze Windows Update tak jak do tej pory. Gdy nowy system (lub wersja testowa, bo takie pogłoski też krążą) będą już dostępne, użytkownicy Windowsa 11 otrzymają powiadomienie o możliwości zmiany wersji systemu operacyjnego na nowszy. Wtedy wystarczy zaktualizować system operacyjny, aby zakupiona wcześniej licencja była ważna także dla następnej wersji.
Jeśli interesuje Cię więcej informacji na temat nowego systemu operacyjnego Windows 12, wracaj do nas regularnie. Będziemy informować na bieżąco w miarę pojawiania się kolejnych wieści.
FAQ
Windows 12 – kiedy wyjdzie?
Na razie nie jest znana data premiery Windowsa 12. Przewiduje się, że nowy system Microsoftu pojawi się jesienią 2025 roku.
Czy Windows 12 będzie darmowy?
Tego jeszcze nie wiadomo. Jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie można bezpłatnie zaktualizować posiadanego Windowsa do najnowszej wersji.