Wczoraj rozpoczęła się konferencja WWDC 2025, podczas której firma Apple zaprezentowała system operacyjny iPadOS 26. Opisujemy najważniejsze zmiany i nowe funkcje w iPadOS 2025. Oprogramowanie doczekało się także odmienionego interfejsu, dzięki czemu wygląda podobnie do nowego iOS’a i innych systemów operacyjnych. Podpowiadamy także, kiedy iPadOS 26 będzie dostępny do pobrania oraz jak go zainstalować. Co więcej, znajdziecie tu także informacje o tym, jakie modele iPadów obsługują najnowszy system operacyjny.

Co nowego w iPadOS 26? Lista zmian i nowości

Nie da się zauważyć, że iPadOS 26 ma nowy interfejs. Firma Apple zastosowała nowe wzornictwo o nazwie Liquid Glass, które wprowadzone zostało we wszystkich nowych wersjach systemów operacyjnych tej firmy. Więcej na temat Liquid Glass przeczytać można w opisie systemu iOS 26.

Liquid Glass w iPadOS 26

Odświeżony został zarówno system operacyjny, jak i wszystkie aplikacje systemowe, ale poza zmianą wyglądu przy okazji wprowadzono też wiele usprawnień związanych między innymi ze sterowaniem i nawigacją w systemie.

iPadOS 26 to rewolucja

Firma Apple potraktowała aktualizację tego systemu tak samo jak wszystkie inne, ale oprogramowanie dla iPadów przeszło największą metamorfozę, a to za sprawą kilku nowych funkcji, które bardziej przybliżają je do systemu operacyjnego dla komputerów niż urządzeń mobilnych. Mowa między innymi o systemie zarządzania oknami. iPadOS 26 wspiera pracę z oknami aplikacji, ich obsługę i porządkowanie oraz szybkie przełączanie się między nimi. Pozwala płynnie zmieniać rozmiar okien oraz umieszczać je w wybranym miejscu – tak jak na komputerze.

system zarządzania oknami iPadOS 26

Pojawiły się także elementy sterowania oknem – trzy przyciski zlokalizowane w lewym górnym rogu, które umożliwiają zamykanie, minimalizowanie i zmianę wielkości. Dodano także znaną z Maców funkcję Exposé, która pozwala szybko przejrzeć wszystkie otwarte okna i przejść do jednego wybranego.

Kolejną nowością wziętą wprost z macOS jest górny pasek menu, który zmienia się w zależności od aktywnej aplikacji i pozwala na szybkie uruchomienie jej wybranych funkcji.

górny pasek menu w iPadOS 26

Kolejny duży pakiet funkcji związany jest z zarządzaniem plikami. Aplikacja Pliki umożliwia wyświetlanie szczegółowych informacji o plikach w kolumnach i zwijanych folderach. Jest także możliwość dostosowywania folderów poprzez nadawanie im różnych kolorów oraz przypisywanie ikon i emoji, a także przeciągania folderów do Docka – tak jak na komputerze Mac. Można też zdefiniować domyślną aplikację do otwierania określonych plików i typów plików. Tego typu usprawnień jest więcej, a wszystkie przybliżają iPadOS do macOS i oddalają ten system od iOS’a.

Aplikacja Podgląd w iPadOS 26

Kontynuując wątek, który został poruszony wyżej, aplikacja Podgląd to kolejny element w iPadOS 26, który został przeniesiony z macOS. Umożliwia ona wyświetlanie, edytowanie i oznaczanie plików PDF oraz obrazów.

Aplikacja Podgląd w iPadOS 26

Apple Intelligence w iPadOS 26

Niestety, póki co system Apple Intelligence nie będzie jeszcze dostępny w języku polskim, jednak w trakcie konferencji zaprezentowano kilka nowych funkcji związanych z AI. Oto najważniejsze z nich:

  • Live Translation – tłumaczenie w czasie rzeczywistym w aplikacji Telefon, FaceTime oraz Wiadomości, pozwalające na bezproblemowe komunikowanie się w wielu językach.
  • Genmoji – nowe możliwości w zakresie tworzenia obrazów z pomocą sztucznej inteligencji. Jest także możliwość przypisywania indywidualnych cech stworzonym awatarom, na przykład poprzez zmianę fryzury, a integracja z Chat GPT daje możliwość wykorzystania zupełnie nowych stylów.
  • Aplikacja Skróty – możliwość tworzenia skrótów wykorzystujących funkcje AI, na przykład podsumowywanie tekstu przy pomocy Narzędzi pisania.
Apple Intelligence w iPadOS 26

Inne nowości w iPadOS 26

  • Zadania w tle – możliwość realizacji wymagających zadań w tle w trakcie wykonywania innych czynności na iPadzie. Informacja o postępie prac w tle prezentowana jest w formie Wydarzeń na żywo.
  • Usprawnienia w rejestrowaniu dźwięków – wprowadzono między innymi Tryb Izolacji głosu, który blokuje szumy z otoczenia i pozwala na czyste i wyraziste nagrania, a za pośrednictwem słuchawek AirPods możliwe jest rejestrowanie dźwięku w jakości studyjnej.
  • Local Capture – możliwość tworzenia wysokiej jakości nagrania bezpośrednio na iPadzie za pomocą dowolnej aplikacji do wideokonferencji oraz ich szybkiego udostępniania.
  • Aplikacja Dziennik – znana z iOS aplikacja do opisywania ważnych chwil i wydarzeń ze wsparciem dla Apple Pencil.
  • Aplikacja Apple Games – gamingowy hub pozwalający na uruchamianie gier, śledzenie postępów czy odkrywanie nowych pozycji na podstawie spersonalizowanych sugestii. W iPadOS 26 wprowadzono nakładkę Game Overlay, która między innymi daje możliwość szybkiego sprawdzenia nowych wydarzeń i aktualizacji, dostosowania ustawień oraz kontaktu z graczami.
Aplikacja Apple Games w iPadOS 26
  • Aplikacja Wiadomości – tak jak w przypadku wszystkich innych nowych wersji systemów operacyjnych Apple, aplikacja Wiadomości w iPadOS 26 zyskała możliwość dodania tła do konwersacji i tworzenia ankiet w rozmowach.
  • Aplikacja Telefon – nowość w iPadOS znana z iPhone’a. W systemie dla tabletów nie zapomniano o nowych funkcjach związanych z klasyfikowaniem połączeń oraz wsparciem dla oczekiwania na rozmowę z konsultantem w trakcie połączenia z infolinią (Hold Assist).
  • Kalkulator – funkcja notatek matematycznych została rozszerzona o możliwość tworzenia wykresów 3D i równań z trzema zmiennymi.
  • Pióro trzcinowe – nowe narzędzie ze wstępnie ustawionym kątem prowadzenia kreski pozwala na zmierzenie się z kaligrafią tradycyjną przy pomocy Apple Pencil bądź dotyku.

iPadOS 26 – kiedy premiera?

Wersja beta dla deweloperów zarejestrowanych w Apple Developer Program dostępna jest już teraz. Publiczna wersja testowa pojawi się w lipcu, a oficjalną wersje będzie można za darmo zainstalować jesienią tego roku. Konkretna data nie jest jeszcze znana.

iPadOS 26 – jak zainstalować?

System iPadOS 26 pojawi się tak samo jak wszystkie inne aktualizacje do tej pory. Aby go pobrać, a następnie zainstalować należy uruchomić aplikację Ustawienia, a następnie stuknąć zakładkę Ogólne i wybrać Uaktualnienia.

iPadOS 26 – kompatybilność

Które iPady otrzymają iPadOS 26? Poniżej znajduje się lista kompatybilnych modeli:

  • iPad Pro (M4),
  • iPad Pro 12.9 cali (3. generacja i nowsze),
  • iPad Pro 11 cali (1. generacja i nowsze),
  • iPad Air (M3),
  • iPad Air (M2),
  • iPad Air (3. generacja i nowsze),
  • iPad (A16),
  • iPad (8. generacja i nowsze),
  • iPad mini (A17 Pro),
  • iPad mini (5. generacja i nowsze).