
Co zrobić, gdy zawiesi się laptop? Wydaje się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie resetowanie urządzenia, a więc zakończenie jego pracy i ponowne uruchomienie. Trzeba jednak wiedzieć, że resetowanie laptopa może mieć różny charakter w zależności od tego, w jaki sposób zostanie wykonane.
Reset miękki oznacza w praktyce jego ponowne uruchomienie, czyli restart. Reset twardy stosowany jest, kiedy laptop w ogóle nie reaguje na nic. Wówczas konieczne jest wymuszenie jego zamknięcia, co może wiązać się z utratą niezapisanych danych. Ostatnim sposobem jest przywrócenie laptopa do ustawień fabrycznych oznaczające usunięcie wszystkich danych i programów na komputerze i czysty start ze świeżutkim systemem operacyjnym.
Jak zrestartować laptopa tzw. reset miękki?
Wiele osób mających problem z komputerem zastanawia się nad tym, jak odblokować zawieszony laptop? Jednym ze sposobów jest właśnie reset miękki. To działanie, które ma na celu odblokowanie komputera wykazującego problemy po zainstalowaniu nowego oprogramowania, albo w trakcie korzystania z niego.
Miękki reset można wykonać kilkoma metodami:
- Menu Start — klikamy przycisk Start, a następnie wybieramy ikonę „Zasilanie” i opcję „Uruchom ponownie”.
- klawisze Ctrl + Alt + Del — wciśnięcie tej kombinacji klawiszy skrócone menu, z którego można otwiera zamknąć i uruchomić ponownie komputer
- klawisze Alt + F4 – gdy żadna aplikacja nie jest aktywna, albo jesteśmy na Pulpicie komputera, kombinacja klawiszy otwiera menu zamykania Windows.
Niezależnie od sposobu, z którego skorzystamy, laptop się wyłączy i nastąpi jego ponowne uruchomienie. W tym celu wyłączone będą wszystkie działające programy i dojdzie do wyczyszczenia pamięci RAM. Miękki reset nie ma żadnego wpływu na dane, pozwoli jednak odblokować urządzenie, w którym oprogramowanie nie funkcjonuje prawidłowo.

Jeszcze jeden sposób, to skorzystanie z „Menedżera urządzeń”, który pozwala na wyłączanie pojedynczych programów sprawiających problemy. Możliwe, że zawieszony laptop będzie można odblokować właśnie przez zakończenie ich działania. Jeśli to nie zadziała, to ewentualnie wtedy będzie można dokonać ponownego uruchomienia całego sprzętu. Aby wejść do „Menedżera zadań” należy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Esc lub Ctrl + Alt + Del i wybrać odpowiednią opcję.
Menedżer zadań umożliwia także odinstalowanie programów, które uniemożliwiają prawidłową pracę komputera.
Jak zresetować laptop wykonując reset twardy?
Poważniejszą metoda jest tzw. twardy reset laptopa. To działanie, które poleca na sprzętowym zresetowaniu komputera i odbywa się bez oprogramowania. Takie rozwiązanie powinno być stosowane w momencie, gdy urządzenie nie odpowiada na żadne polecenia.
Twardy reset wykonuje się przez naciśnięcie przycisku zasilania i jego dłuższe przytrzymanie.
W ten sposób nastąpi chwilowe odcięcie zasilania i sprzęt zacznie się ponownie uruchamiać po tym jak układy elektroniczne zostaną wyczyszczone. Skutkować to powinno usunięciem błędów, które powodowały, że urządzenie nie reagowało na komendy, również te wykorzystywane przy resecie miękkim.
Działa to w podobny sposób, jak na smartfonach, gdzie reset telefonu wykonać można przez dłuższe przytrzymaniu przycisku odpowiadającego za włączanie urządzenia.

Reset baterii
Kolejną metodą jest zresetowanie baterii w laptopie. Może on pomóc na problemy z funkcjonowaniem urządzenia. Oto co należy zrobić:
- Wyłącz laptopa
- Odłącz go od zasilania
- Wyciągnij baterię (zazwyczaj niezbędne jest odkręcenie dolnej części obudowy)
- Podłącz laptopa do zasilania sieciowego i uruchom go
- Wyłącz laptopa i zainstaluj baterię z powrotem.
Jeśli baterii nie można z różnych względów wyjąć (zależne to jest od konstrukcji laptopa), należy doprowadzić do jej całkowitego rozładowania. Potem należy się upewnić, czy nic energii już nie zostało w baterii. W tym celu trzeba próbować go włączyć, aż zupełnie przestanie reagować na naciskanie przycisku zasilania. Dopiero wówczas można go podłączyć z powrotem zasilacza.
Reset automatyczny
Reset automatyczny następuje w momencie, gdy system operacyjny wykryje nieprawidłowości w działaniu. W tej sytuacji komputer może sam się wyłączyć i przeprowadzić proces ponownego uruchomienia. Ma to miejsce bez ingerencji użytkownika i tylko w momencie wykrycia nieprawidłowości.
Jak zresetować laptopa do ustawień fabrycznych?
Pewną formą resetu laptopa jest także przywracanie go do ustawień fabrycznych. Oznacza to usunięcie wszystkich danych, programów i ustawień użytkownika, przywracając laptopa do stanu, w jakim był po zakupie. Jest to skuteczne w przypadku poważnych problemów z systemem, wirusów lub przed sprzedażą urządzenia.
Przed przywróceniem laptopa do ustawień fabrycznych KONIECZNIE zrób kopię zapasową danych.
Aby przywrócić ustawienia fabryczne laptopa należy:
- Otwórz menu „Start” i wybierz „Ustawienia„
- Przejdź do zakładki „Aktualizacja i zabezpieczenia„
- Wybierz opcję „Odzyskiwanie„
- Kliknij „Rozpocznij” przy opcji „Resetowanie komputera do stanu początkowego„
- Wybierz opcję „Usuń wszystko” lub „Zachowaj moje pliki” jeśli chcesz zatrzymać dane zapisane na dysku.
- Zdecydować można także, czy laptop ma zainstalować Windows, korzystając z lokalnych plików, czy pobrać nową kopię systemu Windows z chmury wraz z najnowszymi aktualizacjami.
- Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Cała procedura może trwać kilkanaście minut lub kilka godzin, co jest uzależnione od ilości danych przechowywanych na laptopie. Po ponownym zainstalowaniu systemy laptop uruchomi się ponownie i można rozpocząć jego konfiguracje i pracę.
Przeczytaj również:

Jaki program do backupu danych? Najlepsze programy do kopii zapasowych
Kiedy może być potrzebny reset laptopa?

Jego wykonanie jest niezbędne w momencie, gdy mamy problemy z funkcjonowaniem sprzętu. Dlatego najczęściej będzie to w sytuacji gdy:
- oprogramowanie laptopa nie odpowiada;
- laptop się zawiesza;
- laptop nie reaguje na polecenia;
- po instalacji nowego oprogramowania nie pracuje prawidłowo;
- laptop nie chce się prawidłowo uruchomić.
Jeśli dochodzi do takich sytuacji, reset laptopa może się okazać konieczny. Warto zauważyć, że można go wykonać w różny sposób w zależności od tego, jak skomplikowany jest problem dotyczący laptopa i jakie metody mogą pomóc w jego rozwiązaniu.